czwartek, 18 kwietnia 2024r.

Znów przypomną o Żołnierzach Wyklętych

Autor: |

Jak co roku, 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, przypomina o uczestnikach polskiego podziemia niepodległościowego, walczących w latach 1944-1963 z reżimem komunistycznym, zrzeszonych w różnych organizacjach.

Nie inaczej będzie także w tym roku. W piątek, o godz. 12:00, przedstawiciele władz samorządowych, świdnickich instytucji i stowarzyszeń spotkają się przy pomniku poświęconym sierżantowi Józefowi Franczakowi ps. Laluś, znajdującym się przy rondzie im. Żołnierzy Wyklętych, by wspólnie zaśpiewać „Mazurka Dąbrowskiego” i złożyć kwiaty. Organizatorem uroczystych obchodów jest Starostwo Powiatowe w Świdniku, a współorganizatorem Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku. Patronat honorowy objęli starosta Łukasz Reszka i burmistrz Waldemar Jakson.

O godz. 19:00, na „Wieczornicę partyzancką „Wyklęci” – sztafeta pokoleń” zaprasza natomiast stowarzyszenie Wspólnota Świdnicka. Na muszli koncertowej przy Dziennym Domu Seniora zaplanowano spotkanie przy ognisku i wspólne śpiewanie partyzanckich pieśni.

– Symbolicznie staną wśród nas ci, którzy od początku okupacji sowieckiej aż po rok 1989 i dłużej bezkompromisowo walczyli o Polskę. Z bronią w ręku, słowem prawdy, wytrwałą ofiarnością – zapowiadają organizatorzy wieczornicy.

Artykuł przeczytano 210 razy

Last modified: 28 lutego, 2024

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content