czwartek, 02 grudnia 2021r.

Zjednoczeni hymnem

Autor: |

Obchodzimy dzisiaj 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji świdniczanie oddali hołd bohaterom, którzy z bronią w ręku walczyli o wolność naszego kraju. 

Obchody rozpoczęły się mszą św. za Ojczyznę w parafii pw. NMP Matki Kościoła. – Troska o własny naród i kraj wypływa nie tylko z ludzkiej mądrości, ale także z objawienia Bożego. Jak pisał wieszcz narodowy, Cyprian Kamil Norwid, „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”. Spełnijmy go dziś, modląc się podczas tej mszy świętej w intencji naszego państwa i wolności, którą odzyskaliśmy. Pamiętajmy o ważnych wartościach, jakimi są Bóg, honor i Ojczyzna, i zróbmy wszystko, by nie zatracić tego, co uzyskali nasi pradziadowie – mówił ks. Adam Blicharz.

Po nabożeństwie wierni, prowadzeni przez muzyków Helicopters Brass Orchestra, przeszli na plac Konstytucji 3 maja, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem władz państwowych, miejskich i powiatowych, a także przedstawicieli świdnickich instytucji, placówek oświatowych i związków zawodowych. 

– To bardzo ważne, że możemy dzisiaj razem świętować w ramach wspólnoty naszego miasta, z którego jesteśmy dumni, bo przecież ze Świdnika wyszła wolność na cały kraj i Europę – podkreślał Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. –  W dniu Narodowego Święta Niepodległości warto przypomnieć, że w sytuacji gdy trzeba było budować państwo polskie, tworzyć  parlament, rząd i instytucje, walczyć i kształtować granice, Józef Piłsudski szanował pracę, którą poza granicami naszego kraju, między innymi w Wersalu, wykonywali Roman Dmowski czy Ignacy Paderewski. A oni nie przeszkadzali tej pracy, którą  w Polsce wykonywał Józef Piłsudski. Także dzięki tej zgodzie mieliśmy w 1918 roku niepodległe państwo. I dzisiaj, kiedy polska granica jest szczególnie zagrożona, kiedy jesteśmy poddani próbie, potrzeba nam politycznej zgody. Czas odłożyć jałowe spory, podać sobie rękę i wspólnie budować  silne państwo, bo tylko taka Polska jest w stanie przetrwać i dać przyszłość naszym dzieciom.

O zgodzie mówił także burmistrz Waldemar Jakson: – 11 listopada jest świętem, podczas którego spotykamy się, by uczcić pamięć tych, którzy walczyli o zmartwychwstanie Polski.  Walczyli zjednoczeni wokół naszego hymnu i z przekonaniem, że tylko własne państwo stworzy Polakom jak najlepsze warunki do życia, że nikt nie może siłą narzucać nam swoich zasad i warunków. Dzisiaj, jak powiedział pan minister, jest chwila szczególna. Towarzyszy nam nie tylko radość ze świętowania kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości, ale też niepokój, ponieważ na granicy z Białorusią trwa wojna hybrydowa. Aby ją wygrać, musimy się zjednoczyć. Jako naród możemy się kłócić o różne rzeczy, ale nie kłócimy się o wolność i niepodległość Ojczyzny, naszego domu, za który krew przelało tysiące Polaków. Cieszę się, że jak zwykle mieszkańcy Świdnika stanęli na wysokości zadania i tak gremialnie, z różnych środowisk i grup, przybyli na te obchody. Dziękuję wam i dziękuję polskim żołnierzom oraz wszystkim służbom, które na granicy walczą o naszą wolność.

Zgromadzeni wspólnie zaśpiewali hymn państwowy, a delegacje złożyły kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Świdniczanie wysłuchali również koncertu patriotycznego w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego „Leszczyniacy”.

Na placu można też było obejrzeć ekspozycję sprzętu wojskowego, przygotowaną przez 2. Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Pasjonaci lotnictwa i modelarstwa mogli podziwiać wystawę modeli samolotów pt. „Pod biało-czerwonym znakiem”. Eksponaty pochodzą z zasobów Klubu Modelarskiego „Taurus”.

Organizatorami obchodów byli: Urząd Miasta, Miejski Ośrodek Kultury oraz Strefa Historii.

aw

« z 4 »

Artykuł przeczytano 13053 razy

Last modified: 11 listopada, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?