sobota, 24 lutego 2024r.

Zdrowie psychiczne fundamentem życia

Autor: |

Powiatowy Ośrodek Wsparcia „Stacja Świdnik II” ma na celu udzielanie pomocy osobom, które cierpią z powodu zaburzeń psychicznych. Wczoraj odbyło się spotkanie zorganizowane z okazji świdnickich obchodów Dnia Zdrowia Psychicznego.

W sali kameralnej Miejskiego Ośrodka Kultury zgromadzili się uczniowie oraz nauczyciele i psycholodzy z I Liceum Ogólnokształcącego, II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół nr 1, Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Uczestnicy, wraz z gościem, prof. Wiesławem Poleszakiem, psychologiem, rozmawiali na temat kryzysów psychicznych, profilaktyki zdrowia psychicznego oraz czynników zagrażających utrzymaniu zdrowia.

– Zdrowie psychiczne to fundament, bez którego nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Ma wpływ na nasze samopoczucie, myśli, zachowania czy budowanie relacji. Wpływa na wszystkie dziedziny naszego życia. Dlatego spotkania takie jak dziś są dla nas szczególnie ważne, kontynuujemy więc cykliczną ich organizację – powiedziała Małgorzata Mądry, kierownik Powiatowego Ośrodka Wsparcia „Stacja Świdnik II”, która poprowadziła spotkanie.

Widownię przywitał również Romuald Gumienniak, członek zarządu powiatu świdnickiego: – Cieszę się, że jest z nami tyle młodych osób. Myślę, że takie spotkania są bardzo istotne dla nas wszystkich, bowiem oswajają nas z tym, że problemy psychiczne mogą dotknąć każdego – także kogoś z naszego otoczenia oraz nas samych. Bardzo ważne jest, żeby osoby zmagające się z chorobą miały w nas wsparcie.

Tegoroczna edycja wydarzenia została poświęcona głównie przemocy rówieśniczej, cyberprzemocy oraz uzależnieniom. Młodzież z II LO im. K.K. Baczyńskiego zaprezentowała materiał na temat uzależnienia od Internetu. Przedstawiła także wyniki przeprowadzonej przez siebie wśród uczniów ankiety zawierającej pytania dot. korzystania z Internetu. Uczniowie I LO im. W. Broniewskiego pochylili się natomiast nad zagadnieniem hejtu. Przygotowali film, pokazujący jak dużą moc mają słowa, które potrafią zranić drugiego człowieka.

Prof. Wiesław Poleszak zmierzył się z głosem młodych ludzi, który skonfrontował z nauką: – W mojej pracy staram się lepiej zrozumieć i wesprzeć młodzież. Badam „co jej w duszy gra”. Inwestujcie w swój rozwój osobisty. Jeśli chcecie coś zrobić – szukajcie sposobów na realizację planów.

Po wykładzie na temat profilaktyki zdrowia psychicznego przyszedł czas na panel dyskusyjny. Wzięli w nim udział prof. Wiesław Poleszak, Inga Borska (psycholog z I LO), Anna Wicijowska-Falenta (psycholog z II LO) oraz uczniowie. Wspólnie zastanawiali się, jak można przeciwdziałać przemocy rówieśniczej oraz dlaczego nieraz tak ciężko jest zareagować się na dziejącą się komuś krzywdę. Dyskusja pozwoliła spojrzeć na temat z różnych perspektyw – pracownika naukowego, psychologa oraz ucznia.

Dzisiejsze spotkanie uświetnił występ Oliwii Kiszczak, która zaśpiewała kilka piosenek. Przy akompaniamencie gitary wprowadziła słuchaczy w magiczny świat, prezentując nie tylko interpretacje znanych szerszej publice piosenek, ale także utwory napisane przez siebie.

Podczas wydarzenia zaprezentowane zostały prace uczestników warsztatów, organizowanych przez Powiatowy Ośrodek Wsparcia „Stacja Świdnik II”.

Artykuł przeczytano 810 razy

Last modified: 25 listopada, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »