niedziela, 20 kwietnia 2025r.

Zasłużony tytuł Zasłużonego

Autor: |

W czasie jutrzejszej sesji radni Świdnika zagłosują nad wnioskiem o nadanie tytułu Zasłużony dla Miasta Świdnika Mieczysławowi Majewskiemu, byłemu wieloletniemu prezesowi zarządu PZL-Świdnik.

Mieczysław Majewski jest legendą lotniczej firmy. Kierował nią od końca 1990 do 2015 roku. Przeprowadził przez najtrudniejszy dla niej początek lat 90., kiedy jej istnienie stało pod znakiem zapytania. W warunkach transformacji ustrojowej i utraty, praktycznie z dnia na dzień, ówczesnych rynków zbytu, potrafił znaleźć pomysł na jej uratowanie. Jaką miał wtedy motywację?

– Po prostu nie potrafiłem sobie wyobrazić, żeby tyle tysięcy zdolnych, wykwalifikowanych ludzi miało stracić pracę – mówi dzisiaj.

W strategii ratowania firmy postawił na dziecko świdnickich konstruktorów – śmigłowiec W-3 Sokół i rozwój współpracy przemysłowej z zachodnimi producentami sprzętu lotniczego. Wybrał dobrze, ponieważ wieloletnie wysiłki zakończył odzyskaniem przez spółkę równowagi ekonomicznej i jej prywatyzacją, która pchnęła ją na nową drogę dynamicznego rozwoju.

Mieczysław Majewski zawsze rozumiał, doceniał i pielęgnował nierozerwalne związki kierowanego przez siebie przedsiębiorstwa z miastem. Jest jego patriotą i wiernym kibicem Avii. Był gorącym orędownikiem powstania świdnickiego lotniska, współzałożycielem spółki, która zbudowała Port Lotniczy Lublin. Cieszy go rozwój miasta, wzrost jego gospodarczej siły, a także prestiżu w regionie i kraju. Kandydat to tytułu Zasłużony dla Miasta Świdnika jest w dużej mierze współautorem tego sukcesu.

Artykuł przeczytano 612 razy

Last modified: 23 sierpnia, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Przejdź do treści