poniedziałek, 10 maja 2021r.

Zasiłek znów przedłużony

Autor: |

Po raz kolejny ZUS wydłużył okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Rodzice skorzystają ze świadczenia do 9 maja, oczywiście tylko w przypadku, gdy szkoła, przedszkole lub żłobek nie będą zapewniać dziecku opieki z powodu Covid-19.

 – Stanie się tak na podstawie nowego rozporządzenia Rady Ministrów. Rodzic może otrzymać zasiłek, gdy musi sam zająć się dzieckiem, bo placówka oświatowa jest zamknięta w związku z pandemią koronawirusa albo nie zapewnia opieki, ponieważ działa w ograniczonym zakresie. Świadczenie przysługuje na opiekę nad dzieckiem poniżej 8 lat oraz starszym, jeśli ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności. Zasiłek nie należy się, jeśli potomkiem może zająć się drugi opiekun, np. rodzic, który korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub jest bezrobotny – informuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Do wypłaty świadczenia potrzebne jest oświadczenie ubezpieczonego rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzic, który prowadzi własną firmę, składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych – może to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Wzór oświadczenia dostępny jest na stronie www.zus.pl.

ow

Artykuł przeczytano 148 razy

Last modified: 23 kwietnia, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?