niedziela, 17 stycznia 2021r.

Zarejestruj umowę o dzieło

Autor: |

Od 2021 roku o zawartych umowach o dzieło trzeba będzie informować Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Posłuży do tego krótki formularz, który wyślemy przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Nowe zasady wprowadziły przepisy tzw. tarczy antykryzysowej. Umowy będą rejestrowane, ale nadal nie trzeba opłacać od nich składek.  Odpowiednią informację powinni przekazać do ZUS płatnik składek lub osoba fizyczna, którzy taką umowę zlecają. Obowiązek dotyczy umów zawartych najwcześniej od 1 stycznia 2021 roku.

Na rejestrację jest 7 dni od zawarcia umowy o dzieło. Służy do tego nowy formularz o symbolu RUD. Można go przekazać na przykład przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. W zgłoszeniu trzeba podać dane zamawiającego i wykonawcy, przedmiot dzieła oraz daty: zawarcia, rozpoczęcia i zakończenia umowy.

Obowiązek rejestracji nie dotyczy umów o dzieło zawartych z własnym pracownikiem lub wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy. Nie należy też zgłaszać umów zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonywanie usług, które wchodzą w zakres ich działalności.

ow

Artykuł przeczytano 128 razy

Last modified: 29 grudnia, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?