poniedziałek, 20 maja 2024r.

Zabawa i integracja

Autor: |

Grali w planszówki i gry podwórkowe, brali udział w konkursach, poznawali siebie oraz rozwijali umiejętności. Dwudziestojednoosobowa grupa dzieci ze Świdnika zakończyła dwutygodniowe wakacyjne warsztaty, organizowane przez świetlicę Miejskiego Centrum Profilaktyki. I choć wśród uczestników były zarówno, sześciolatki, jak i 12-latki, wszyscy dobrze się bawili i miło spędzali czas.

Nie brakowało wspólnych wyjść do straży pożarnej, kina czy restauracji McDonald’s. Zorganizowano konkurs plastyczny i show „Mam Talent”, podczas którego każdy mógł pokazać w czym jest najlepszy. Wiele frajdy sprawiły dyskoteka, gry planszowe, skakanie na skakance oraz zabawa w „Piłka parzy”.
Jednak wakacyjna świetlica to nie tylko dobra zabawa. Jej uczestnicy mieli również okazję opowiedzieć o sobie, nauczyć się występować przed publicznością i zbudować pewność siebie.
– Zależało nam na tym, aby stworzyć miejsce, gdzie każdy czułby się akceptowany i bezpieczny – opowiada Magdalena Skibińska z MCP. – Podczas zajęć skupiliśmy się na uczuciach i emocjach towarzyszących naszym podopiecznym. Chcieliśmy pokazać, że liczymy się z ich zdaniem. Wspólnie tworzyliśmy regulamin warsztatów. Każdy mógł zaproponować własną zasadę czy karę, jaką powinniśmy wyegzekwować, gdy ktoś coś przeskrobie. Bardzo istotna była również integracja grupy. Choć dzieci były w różnym wieku, odnalazły wspólny język i świetnie się razem bawiły. Wiele z nich nawiązało przyjaźnie. Zauważyłyśmy też pierwsze sympatie. Kiedy coś przeszkadzało w zachowaniu innych, siadaliśmy i rozmawialiśmy o tym z całą grupą. To też pozwoliło wpłynąć nieco na charakter danego uczestnika. Sygnalizowało mu, że to, co robi, może komuś przeszkadzać.
W poniedziałek świetlica rozpocznie drugi letni turnus. Tym razem wezmą w nim udział 23 osoby.
af

Artykuł przeczytano 1288 razy

Last modified: 10 lipca, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content