środa, 03 marca 2021r.

Za sterami

Autor: |

Jest wyposażony w trzy, 50-calowe ekrany, które łącznie dają obraz o długości 3,3 metra, wolant do sterowania różnego typu samolotami oraz joystick w sam raz do pilotowania śmigłowca. Zamontowany w nim system pozwala wybrać trasę przelotu, pokazuje też prędkość, wysokość oraz zużycie paliwa. Strefa Historii oddała w środę do użytku zwiedzających symulator lotów.

Pomysł na budowę urządzenia zgłoszono do ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Jego przygotowanie zajęło kilka miesięcy, a koszt wyniósł 54 tys. zł. To idealna alternatywa dla tych, którzy chcieliby zasiąść w kokpicie prawdziwego samolotu, ale dotąd nie mieli jeszcze okazji. W środę, jako pierwszy możliwości symulatora sprawdził burmistrz Świdnika.

– Cieszę się, że takie urządzenie powstało w Świdniku i będzie ogólnodostępne dla wszystkich, którzy chcieliby poczuć się jak piloci. Mam nadzieję, że symulator przyciągnie zwłaszcza młodzież, która, być może, zwiąże swoją przyszłość z lotnictwem. To wspaniały sposób, by przekazywać im lotnicze tradycje miasta i zachęcić do ich poznawania – mówi burmistrz Waldemar Jakson.

Symulator pozwala na lot z każdego lotniska na świecie i przy dowolnej pogodzie. Osoba, która zasiądzie w fotelu pilota, będzie mogła wybierać spośród 31 maszyn. Są to, na przykład Cesna 152, Zlin, Airbus 320, Extra 330 czy Boeing 747. Ich liczba wciąż się rośnie.

– Co kilka dni aktualizujemy system, wgrywając nowe modele samolotów, ale też lotniska czy proponowane trasy. Dzięki temu osoba korzystająca z symulatora kilkakrotnie sprawdzi swoje umiejętności, pilotując różne maszyny – mówi Andrzej Misiurski ze Strefy Historii.

Choć, ze względu na obostrzenia związane z pandemią, symulator został udostępniony dopiero dziś, już cieszy się sporym zainteresowaniem. Do świdnickiego muzeum napływają pierwsze rezerwacje. Tylko wczoraj chęć wypróbowania maszyny zgłosiło 14 osób.

Urządzenie jest dostępne bezpłatnie. Można z niego korzystać w poniedziałki, środy i czwartki, w godzinach 9.00-16.30, we wtorki i piątki, od godz. 9.00 do 12.45 oraz w soboty, między godz. 10.15 a 12.45. Korzystanie z symulatora odbywa się w obowiązującym reżimie sanitarnym. Czas przewidziany na jedną sesję to 45 minut na osobę. W kokpicie mogą jednocześnie przebywać dwie osoby. Zapisy na wirtualny lot prowadzone są pod nr tel. 603 644 806. Strefa Historii umożliwiła również rejestrację internetową, która dostępna jest na stronie www.mok.swidnik.pl/strefa-historii/symulator-lotow. Wystarczy wybrać interesujący nas dzień i godzinę, a następnie podać swoje imię i nazwisko oraz adres e-mail. Regulamin korzystania z urządzenia dostępny jest na stronie www.mok.swidnik.pl/glowna/strefa-historii, w zakładce „Aktualności”.

af

Artykuł przeczytano 190 razy

Last modified: 17 lutego, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?