niedziela, 21 lipca 2024r.

Z kwiatowymi motywami

Autor: |

W Galerii „Za Szybą” Miejskiego Ośrodka Kultury można podziwiać prace Jadwigi Marcinek: obrazy z bukietami, kwiaty z papieru, ubrania ozdobione haftami czy w całości wykonane na drutach lub szydełkiem, kunsztownie wyszywane obrusy, serwetki i zasłonki.  Okazją do ich zaprezentowania jest 50. rocznica pierwszej indywidualnej wystawy świdnickiej artystki.

Ekspozycja zachwyca pięknymi i misternymi roślinnymi wzorami oraz intensywnymi kolorami. Twórczyni przez wiele lat doskonaliła wzory i umiejętności przekazane jej przez babcie oraz entuzjastów rękodzieła, tworząc własne projekty i na małą skalę realizując swoje marzenie o pracy w teatrze przy kostiumach.

Autorka prezentowanych prac chętnie wspomina okres współpracy z Cepeliami i Modą Polską, a także swoich nauczycieli i inspiracje.

– Kocham odtwarzanie natury, choćby w papierowych kłosach, kwiatach polnych. Lubię też recykling i przerabianie tego, co już niepotrzebne – zdradza Jadwiga Marcinek, a jej słowa znajdują odzwierciedlenie choćby w precyzyjnie wykonanym papierowym bukiecie, gdzie da się wypatrzeć powoje, róże, chryzantemy, goździki, pachnący groszek, dalie, mieczyki i wiele innych kwiatów. Widać to także w autorskich palmach wielkanocnych. Każda wystawiona praca sprawia, że jest się pod coraz większym wrażeniem dla pomysłowości świdnickiej rękodzielniczki.

Wystawę będzie można oglądać do 7 lipca, w godzinach pracy MOK.

ek

 

Artykuł przeczytano 152 razy

Last modified: 19 czerwca, 2024

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content