poniedziałek, 20 maja 2024r.

Z bibliotecznej półki

Autor: |

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna sukcesywnie wzbogaca się o nowości książkowe, ale także filmowe i muzyczne. Zachęcamy do lektury kącika, w którym pracownicy placówki podpowiedzą, co warto przeczytać lub po jaki film czy płytę sięgnąć.

Jeden z najpoczytniejszych współczesnych autorów, Andrzej Pilipiuk, sam siebie określający skromnie jako Wielki Grafoman, to z wykształcenia archeolog o ogromnej wiedzy, zafascynowany polskimi wynalazkami z przedwojnia. Wszystkie książki tego autora wydaje oficyna Fabryka Słów, której współtwórcą jest świdniczanin. Najnowsze dzieło Pilipiuka, „Zły las”, to zbiór czterech opowiadań.
Co wspólnego z yeti i całą rozbójniczo-pasożytniczą grupą jetinsynów miał …Lenin? Co można odnaleźć, na zielonej niegdyś, jak sama nazwa sugeruje, Grenlandii? Sterowiec, polscy naukowcy, tajny instytut kryptozoologii. Początek XX w., tęsknota za odrodzoną Polską i wyobrażenia jak wspaniałą być by mogła, gdyby nie dwa narodowe socjalizmy, ze Wschodu i z Zachodu.
Kolejne opowiadanie to właśnie czasy okupacji. Tajemnice złego lasu, postacie z przeszłości powracają. To nie ryś, wilk, tygrys rozprawia się z niemieckimi żołnierzami. Polaków wspomaga tajemnicza postać, związana z mroczną historią miejsca…
Trzecie opowiadanie przenosi nas do Krakowa lat 30. Objawienie genialnego twórcy, chemika z zawodu, artysty z zamiłowania. Czy może powstać dzieło, w którym trzy osoby odnajdą ten sam, chociaż inny obraz?
W zamykającym tom opowiadaniu, wódz dziadów z wysypiska śmieci walczy z tajną gildią buszujących w śmietnikach. „Zemsta śmieciarzy” zaczyna się jak u Hitchcocka, tylko nie trzęsieniem ziemi a nieudaną transakcją. Fałszywa moneta z getta wywołuje ciąg katastrof wokół głównego bohatera, znanego z wcześniejszych tomów opowiadań, Roberta Storma, alter ego autora, eksperta od historycznych znalezisk i ciekawostek. A co ciekawego można znaleźć na śmietniku? O tym dowiemy się, ale prawie na ostatniej stronie, do której jednak dobrniemy błyskawicznie. Czytanie Piliiuka jest bowiem niebezpieczne, grozi zarwaniem nocy, nieugotowaniem obiadu czy nieskoszeniem trawnika. Ale wiadomo, że są ważne rzeczy i książki koniecznie do przeczytania. Tak, jak prawie każda książka Andrzeja Pilipiuka. Wiele z nich oferuje do wypożyczenia biblioteka w Świdniku.

Piotr Jankowski

Artykuł przeczytano 1962 razy

Last modified: 4 lipca, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content