poniedziałek, 22 lipca 2024r.

Wyśpiewali melodie wolności

Autor: |

Dziesięć piosenek o wolności. Każda z nich inna, każda tak samo wzruszająca i zmuszająca do refleksji. W czwartkowe popołudnie w Zaułku Poetów odbył się koncert pod hasłem „Wolność”, który przygotowali Świdnickie Towarzystwo Muzyczne oraz Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna. Pretekstem do zorganizowania spotkania było 70-lecie uzyskania przez Świdnik praw miejskich, które przypada na ten rok.

Na scenie, solo, w duetach, ale i w zespołach, wystąpili uczniowie i nauczyciele Ogniska Muzycznego: Michał Ślemp, Krzysztof Michałek, Jakub Berejowski, Kacper Jonasz, Ksenia Bezludna, Szymon Bożek, Natalia Terlecka, Natalia Przybysz, Beata Mojsym, Wojciech Zwoliński, Ignacy Czekaj, Szymon Paprocki, Jakub Dylewski, Wiktor Piskorek oraz Andrzej Pawka.

Zebrana w Zaułku Poetów publiczność usłyszała Preludium e-moll Fryderyka Chopina, a także takie utwory jak:  „Wolność kocham i rozumiem” z repertuaru zespołu Chłopcy z Placu Broni, „Tak, to ja” Grzegorza Ciechowskiego, „Jesteś bohaterem” Michała Szpaka, „Jeszcze będzie pięknie” BRO, „Małe tęsknoty” Krystyny Prońko, „Kurier” Krzysztofa Zalewskiego, „Nauczmy się żyć obok siebie” Zbigniewa Wodeckiego oraz „Sen o Victorii”. Każdy z utworów publiczność nagrodziła gromkimi brawami.

Występy przeplatały się z opowieściami o naszym mieście, które 7 października 1954 roku uzyskało prawa miejskie.

– Tytuł dzisiejszego koncertu, „Wolność”, nie jest przypadkowy. Trzymam w ręku książkę „Świdnik – miasto wolności”, którą kilka lat temu wydaliśmy jako biblioteka. Wiele inicjatyw wolnościowych zrobiło się w naszym mieście. To stąd ruszyła lawina, która zmieniła całą Europę Środkowo-Wschodnią – powiedział Piotr Jankowski, który poprowadził czwartkowy koncert.

Na zakończenie wydarzenia głos zabrał Dariusz Szymura, prezes Świdnickiego Towarzystwa Muzycznego: – Pamiętam pierwszy koncert Ogniska Muzycznego zorganizowany po długiej przerwie związanej z Covidem. Nie mogłem opanować wzruszenia. Wynikało to z tego, że nasi uczniowie i nauczyciele chcieli występować. Rodzice też bardzo na to czekali. Wydawać by się mogło, że dzisiejszy koncert, wieńczący rok szkolny 2023/2024, będzie taki sam. Jest jednak zupełnie inaczej. Ten koncert rozpoczyna nowy rozdział Ogniska Muzycznego. Wiem, że w tym roku zauważyli Państwo naszą nieobecność na scenie, jednak wracamy do koncertowania w nieco zmienionym składzie. Do zobaczenia na pierwszym koncercie w 2024/2025 roku.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym burmistrza Marcina Dmowskiego.

af

Artykuł przeczytano 113 razy

Last modified: 21 czerwca, 2024

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content