niedziela, 10 listopada 2024r.

Wyklęci, ale niezapomniani

Autor: |

Społecznymi uroczystościami zakończył się świdnicki Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”. Na placu przy fontannie stanęła również specjalna wystawa przypominająca o tragicznych losach Niezłomnych.

– W tym roku po raz dziewiąty chcemy uczcić pamięć polskich żołnierzy, którzy nie poddali się sowieckiej okupacji i ustanowionej przez nią komunistycznej władzy. Pozostali niezłomni do końca, bez względu na terror, jaki wobec nich stosowano. Spotkaliśmy się, aby oddać im hołd – mówił Radosław Brzózka, członek zarządu powiatu.

W uroczystościach wzięli również udział przedstawiciele władz miasta.

– Dzisiaj w Świdniku bardzo wiele instytucji włączyło się w obchody poświęcone “Żołnierzom Wyklętym”. To bardzo dobre zjawisko budowania świadomości i przywracania pamięci o Niezłomnych – mówił burmistrz Waldemar Jakson. – Naszym obowiązkiem jest pamiętać o krwi naszych przodków.

Głos zabrał również starosta świdnicki Łukasz Reszka. – Nie ma słów, którymi należy wyrazić, jak wielką czcią powinniśmy otaczać kult Niezłomnych – mówił. Przytoczył również słowa piosenki zespołu Forteca pt. “Żołnierze Wyklęci”.

Społecznym uroczystością towarzyszyła również wystawa, która została ustawiona na terenie zielonym placu przy fontannie. Złożyły się na nią krzyże z tragicznymi historiami “Żołnierzy Wyklętych”. Tuż za nimi zostały umieszczone zdjęcia funkcjonariuszy odpowiedzialnych za śmierć Niezłomnych. Ideę ekspozycji wyjaśniał Andrzej Mańka, przewodniczący Rady Powiatu.

Uroczystości zakończyły Apel Poległych odczytany przez Michała Kamelę i wiersz wyrecytowany przez Marię Winiarską.

Organizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie Narodowy Świdnik we współpracy ze Wspólnotą Świdnicką.

Artykuł przeczytano 1923 razy

Last modified: 1 marca, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content