środa, 06 grudnia 2023r.

Wygrali 35 tysięcy!

Autor: |

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Henryka Sienkiewicza w Świdniku znalazł się w gronie laureatów konkursu „25 na piątkę z plusem!”, zorganizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, z okazji jego 25-lecia istnienia. Wygrana, czyli 35 tys. zł, przeznaczona zostanie na wyposażenie pracowni biologicznej.
Zadaniem konkursowym było nagranie filmiku o tematyce ekologicznej. Uczniowie SOSW nakręcili spot o działalności ekologicznej szkoły. Konkurencja była duża, bo zgłoszono aż 60 filmów. Jak się jednak okazało, jury doceniło pracę świdniczan i placówka znalazła się w gronie 25 laureatów. To także jedyna nagrodzona szkoła z naszego powiatu.
– Jesteśmy niezwykle dumni, bo to bardzo duże wyróżnienie i ogromny zastrzyk gotówki dla szkoły – podkreśla Elżbieta Krupa, dyrektor SOSW. – Prawdę mówiąc, nie mogliśmy uwierzyć, że udało się uzyskać nagrodę. Nasza przygoda z WFOŚiGW trwa już 18 lat. Bierzemy udział w różnego rodzaju konkursach, pozyskujemy środki na organizację działań ekologicznych, na przykład warsztatów, wycieczek czy sejmików ekologicznych. Przez te lata uzyskaliśmy z funduszu ok. 80 tys. zł wsparcia.
Wygrana kwota przeznaczona zostanie na zakup rzeczy potrzebnych do realizacji podstawy programowej z biologii. Na liście, która czeka na zatwierdzenie lubelskiego Kuratorium Oświaty, znalazły się specjalistyczne plansze, laptopy z oprogramowaniem, tablety i rzutnik.
– Chcemy wyposażyć jedną pracownię. Ponieważ klasy są mało liczne, każdy uczeń miałby swój komputer i mógłby pracować na nim podczas lekcji biologii – dodaje E. Krupa.

Rysuj intuicyjnie
SOSW podjął współpracę z Politechniką Lubelską, w ramach której dołączy do realizacji projektu „Rysuj intuicyjnie”. Jego pomysłodawcą jest dr inż. arch. Bartłomiej Kwiatkowski, a dofinansowanie zapewnia Europejski Fundusz Socjalny. W rozpoczynającym się w kwietniu projekcie, oprócz świdniczan, wezmą też udział lubelscy uczniowie z liceum plastycznego oraz emeryci i renciści.
– To 300 godzin zajęć, dla 8 grup dzieci w różnym wieku – wyjaśnia szefowa SOSW. – Bezpłatne warsztaty rysunku będą się odbywały w naszej szkole, chociaż zapewne odwiedzimy też Politechnikę. Wszelkie materiały i prowadzących zapewnia uczelnia, my musimy zadbać jedynie o opiekunów. Dla naszych uczniów na pewno będzie to ciekawa forma spędzania wolnego czasu.
Zwieńczenie przygody z rysunkiem stanowić będzie plener malarski w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Zaplanowano go w wakacje. Cały projekt ma się zakończyć w lutym 2020 roku.

Marzenia o windzie i nie tylko
Wielkim marzeniem społeczności Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, liczącego w tej chwili 106 uczniów i 17 wychowanków internatu, jest winda. Wykonano już projekt jej dobudowy do północnej ściany budynku. Złożono też do Starostwa Powiatowego wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Koszty inwestycji oszacowano na 250 tys. zł.
– Teraz szukamy środków na jej realizację. Mamy nadzieję, że uda się pozyskać dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Winda to konieczność, bo mamy uczniów z niepełnosprawnością ruchową, którzy teraz, tak naprawdę, nie mają dostępu do pracowni znajdujących się na piętrze budynku – mówi E. Krupa.

Kolejnym planem placówki jest włączenie do użytku sali gimnastycznej, która znajduje się poniżej poziomu terenu przyległego do placówki.
– W tej chwili korzystamy z gościnności I Liceum Ogólnokształcącego i ich hali sportowej- wyjaśnia E. Krupa. – Nie zawsze jednak, ze względu na różne dysfunkcje dzieci, możemy tam dotrzeć. Chcemy więc częściowo wybrać nasyp z „górki”, znajdującej się od południowej strony szkoły. Po obniżeniu terenu będzie można przywrócić użytkowość sali gimnastycznej. Projekty budowlane są w trakcie realizacji. Będziemy pukać do różnych instytucji, by znaleźć środki na sfinansowanie inwestycji.
aw

 

Artykuł przeczytano 2387 razy

Last modified: 7 marca, 2019

WordPress PopUp Plugin

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »