poniedziałek, 20 maja 2024r.

Wszyscy na rowery!

Autor: |

Przegląd ścieżek i dróg dla jednośladów, ciekawe zajęcia, festyn, konkursy i rajd rowerowy. To tylko część atrakcji, które czekają na świdniczan w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Wszystkie wydarzenia mają jeden cel.

– Chodzi o zachęcenie mieszkańców do korzystania z ekologicznych środków transportu, wśród nich również z komunikacji miejskiej – mówi burmistrz Waldemar Jakson. – Zmiana nawyków jest niezwykle istotna dla samego miasta, które ma ograniczone możliwości budowy nowych parkingów czy rozbudowy ulic. Co jednak jeszcze ważniejsze, korzystanie z ekologicznego transportu znacząco wpływa na zdrowie samych mieszkańców.

W ramach europejskiej akcji w naszym mieście wiele będzie się działo. Przy organizacji wydarzeń biorą udział Stowarzyszenie Świdnik Dla Rowerów i Klub Rowerowy „Alfa”.

– Rozpoczynamy w najbliższy wtorek z rana. Tego dnia będziemy rozdawać osobom dojeżdżającym do pracy rowerami pakiety śniadaniowe. Po południu razem z radnymi i z mieszkańcami wybierzemy się na audyt miejskiej infrastruktury przeznaczonej dla jednośladów – wymienia Karol Łukasik z Urzędu Miasta.

Przejazd ścieżkami i drogami dla rowerów rozpocznie się o 17.00, zbiórka na pl. Konstytucji 3 maja. Dzień później do uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 7 przyjedzie… trolejbus. W nowoczesnym pojeździe, napędzanym prądem elektrycznym i bateriami, dzieci będą się uczyć korzystania z komunikacji miejskiej i poznawać jej zalety. Natomiast w piątek, 20 września, zostanie uroczyście otwarty nowy park, który powstał w sąsiedztwie al. Lotników Polskich, za stacją paliw. Został wybudowany w ramach unijnego programu Zielony LOF. Jako pierwsze, park, będą poznawać dzieci.

– Chcemy w dniu otwarcia zorganizować festyn dla najmłodszych – mówi K. Łukasik.

W tegoroczne świdnickie obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu wpisze się również rajd “O błękitną koszulkę serca”. Wydarzenie co roku organizuje Klub Rowerowy „Alfa”. Tym razem, oprócz wspólnego przejazdu najpiękniejszymi zakątkami miasta i powiatu, w planach są również konkursy z nagrodami organizowane przez Straż Miejską, znakowanie rowerów i poczęstunek. Tego dnia finał będzie miała również świdnicka odsłona akcji „Rower pomaga”. Dzięki zaangażowaniu w nią cyklistów, którzy zalogowali się w specjalnej aplikacji i dodawali przejechane dystanse, władze miasta będą mogły przekazać rower potrzebującemu dziecku.

kal

Artykuł przeczytano 1912 razy

Last modified: 13 września, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content