środa, 27 stycznia 2021r.

Wirtualne laboratorium

Autor: |

Pandemia utrudnia wiele działań, również tych szkolnych, jednak miłośnicy eksperymentów ze Szkoły Podstawowej nr 7 nie próżnują i ciekawe doświadczenia wykonują w domach. Wszystko w ramach „Wirtualnego laboratorium” zaproponowanego przez Agnieszkę Widzińską, nauczycielkę chemii.

– Nie wyobrażam sobie nauczania tego przedmiotu bez wykonywania doświadczeń. Dzięki nim uczniowie są w stanie lepiej przyswoić teorię, widzą również dowody na jej potwierdzenie. Co prawda eksperymentujemy online, co nie ukrywam jest sporym wyzwaniem, ale już widzę, że młodzież doskonale sobie radzi – mówi pani Agnieszka.

Do chemicznych doświadczeń przystąpili uczniowie najstarszych klas. Za nimi pierwsze domowe eksperymenty. Siódmoklasiści wykonywali je jako zadania lekcyjne lub w ramach zajęć kreatywnej chemii. Ich zadaniem było wyszukanie różnych substancji i porównanie ich gęstości, co zaowocowało otrzymaniem różnokolorowych kolumn. Uczniowie wykorzystywali, między innymi olej, ocet, sos pomidorowy, denaturat, żel pod prysznic czy mydło w płynie. Chętni ósmoklasiści, za pomocą przygotowanych przez siebie naturalnych wskaźników, badali odczyny substancji, które są składnikami produktów używanych na co dzień w domu. Eksperymentowali, na przykład, z wywarem z hibiskusa i kurkumy, z preparatem do udrażniania rur i sodą oczyszczoną.
– Można śmiało rzec, że było dość kolorowo – śmieje się nauczycielka. – Wszystkie doświadczenia wyszły bardzo ciekawie. Przy tego typu zadaniach, najważniejsze jest, aby ich temat był dopasowany do wiedzy ucznia, bo wtedy jest on wstanie wyciągnąć poprawne wnioski na podstawie dokonanych podczas badań obserwacji.

Na ostatnich lekcjach przed świętami grupa chętnych wykonywała własne mydełka zapachowe, z dodatkiem na przykład płatków róży, oraz w różnych ciekawych kształtach. Po feriach uczniowie zmierzą się z kolejnymi wyzwaniami.

– Wiem, że ta forma nauki sprawia im wiele frajdy, więc mam nadzieję, że w dalszym ciągu będą mieli satysfakcję z samodzielnego eksperymentowania. Postaram się zadbać o to, żeby mieli do tego wiele okazji – dodaje A. Widzińska.

aw, fot. SP nr 7

Artykuł przeczytano 668 razy

Last modified: 30 grudnia, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?