Do Wielkanocy zostało jeszcze kilka tygodni. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich chce wzniecić w sercach swoich podopiecznych płomień nadziei i sprawić, by ten czas był dla nich wyjątkowy. Organizuje więc świąteczne spotkania dla samotnych seniorów ze Świdnika i Lublina.
– Nadzieja pozwala nam przetrwać. Czasem to jedyne co nam zostaje. Nasi seniorzy trzymają się jej w najtrudniejszych chwilach samotności. Wysłuchują dzwonka do drzwi, który pozwoli choć przez chwilę zapomnieć o codzienności. Gdy dzwoni, ich serce napełnia się szczęściem — mówi Agnieszka Kozak, koordynatorka regionalna Stowarzyszenia mali bracia Ubogich w Lublinie.
Każdego roku, w okresie Świąt Wielkiej Nocy stowarzyszenie organizuje świąteczne śniadania w dziesięciu miastach Polski. W tym roku takie spotkania odbędą się w dwóch miastach naszego województwa – Świdniku i Lublinie. „Mali bracia Ubogich” zapewniają posiłek, drobny upominek, dojazd i opiekę. Osoby, które nie mogą pojawić się na śniadaniu osobiście, odwiedzą wolontariusze. Dzięki temu nikt nie będzie sam.
Koszt takiego przedsięwzięcia to w przybliżeniu 100 zł na osobę. Środki pochodzą z wpłat darczyńców. Chętni nadal mogą wspierać akcję za pośrednictwem strony www.malibracia.org.pl/wielkanoc. Liczy się każda, nawet najmniejsza kwota.
Polskie Stowarzyszenie mali bracia Ubogich powstało 1 grudnia 2002 roku. Jednak pierwsze Stowarzyszenie „les petits frères des Pauvres” (dosł. mali bracia Ubogich) zostało założone w 1946 roku przez Armanda Marquiset (1900-1981). Skupiało wówczas młode osoby gotowe do pomocy najbiedniejszym. Tuż po zakończeniu II wojny światowej najuboższymi byli ludzie starsi – samotni, opuszczeni, bez szans na pomoc. Dlatego właśnie stowarzyszenie zdecydowało się pomagać tej najbardziej potrzebującej części społeczeństwa. Według niego „dawać miłość można tylko dając coś więcej niż to, co najpotrzebniejsze”. Dlatego też „mali bracia Ubogich” przykładają największą wagę do relacji budowanej poprzez towarzyszenie osobom starszym i umiejętne ich słuchanie – oto sens motta stowarzyszenia, które brzmi „kwiaty przed chlebem”.
af
Artykuł przeczytano 1000 razy
Last modified: 22 marca, 2023