sobota, 23 września 2023r.

Więcej miejsc dla maluchów

Autor: |

Za kilka dni ruszy przetarg na budowę nowego żłobka. Inwestycja ma zakończyć się jeszcze w tym roku. We wrześniu maluchy dostaną do dyspozycji nowy oddział przedszkolny. Na oba przedsięwzięcia ratusz zdobył rządowe pieniądze. W sumie ponad 3,6 mln zł.

W Szkole Podstawowej nr 5 powstają dwa oddziały przedszkolne, które przyjmą w sumie 50 dzieci. Prace remontowe już się skończyły. Trzeba jeszcze dokupić wyposażenie: szafki, krzesła i pomoce naukowe. Sale dla dzieci powstały w pomieszczeniach dawnej kuchni.
– Ponieważ brakuje miejsc dla dzieci oraz pieniędzy na budowę nowej placówki, postanowiliśmy wyremontować i zaadaptować dawną kuchnię na sale dla przedszkolaków – tłumaczy Tomasz Szydło, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku.
Elektroniczny nabór do oddziałów przedszkolnych już trwa. Powstaną dwie grupy: dla dzieci w wieku 3-4 lata oraz dla 3-5 – latków. Zainteresowanie rodziców, przede wszystkim trzylatków, jest bardzo duże.
– Mamy jeszcze miejsca dla 4 i 5 – latków – mówi dyrektor Szydło. Rozstrzygnięcie naboru do oddziałów nastąpi 8 kwietnia. Każdy dostanie swoją salę. Dzieci będą pod opieką wychowawców od godz. 7.00 do 17.00.
Władzom miasta właśnie udało się zdobyć dofinansowanie na organizację oddziału dla młodszych przedszkolaków. Umowa na dotację z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego już została podpisana. Koszt projektu „Na dobry początek” to blisko 400 tys. zł, natomiast dofinansowanie przekracza 330 tys. zł.
– W ramach projektu zostanie zakupione wyposażenie przedszkola oraz zorganizowane dodatkowe zajęcia, m.in. logopedyczne, plastyczne i taneczne. Pieniądze zostaną również przeznaczone na roczne wynagrodzenia dla nauczycieli – informuje Karolina Fijałkowska z wydziału oświaty i spraw społecznych świdnickiego magistratu.
W najbliższym tygodniu ratusz ogłosi również przetarg na budowę nowego żłobka przy ul. Klonowej. Na ten cel miasto zdobyło 3,3 mln zł dotacji z rządowego projektu Maluch Plus.
Dokumentacja placówki jest już gotowa, urzędnicy mają też pozwolenie na budowę. Budynek ma być energooszczędny i przyjazny dla środowiska. Pomieści ok. 150 maluchów w sześciu grupach. Przedstawiciele ratusza są gotowi do inwestycji, choć przyznają, że wykonawca będzie musiał działać pod presją czasu.
– Przedsięwzięcie jest bardzo duże, obejmuje uzbrojenie działki i budowę zupełnie nowego budynku. Zgodnie z wymogami rządowego programu, inwestycja musi zostać oddana do końca tego roku. Czasu jest więc bardzo mało. Oczywiście mamy nadzieję, że nie zniechęci to wykonawców do udziału w przetargu – dodaje Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.
rp

Artykuł przeczytano 3554 razy

Last modified: 22 marca, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »