sobota, 24 lutego 2024r.

Weekend dla Oskara

Autor: |

Fundacja „Ogrody Kultury bez Barier” we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury przygotowują kolejną akcję charytatywną pod hasłem „Pomaganie jest proste”. Tym razem wsparcie obejmie Oskara Adamiaka, ucznia Szkoły Podstawowej nr 5, który zmaga się ze skutkami dziecięcego porażenia mózgowego.

Dwudniowe wydarzenie ma na celu zebranie środków na rehabilitację chłopca. Jego stawy, kości, kręgosłup stają się coraz bardziej przeciążone, zaczynają odmawiać posłuszeństwa. Potrzebne są specjalistyczne konsultacje lekarskie, codzienne ćwiczenia. Nie wszystko jest refundowane przez NFZ.

Marsz dla zdrowia

25 marca odbędzie się „Wiosenny marsz dla zdrowia”. Chętni spotkają się o godz. 10.00, na parkingu przed kinem „Lot”. Po krótkiej rozgrzewce tradycyjnie ruszą do Lasu Rejkowizna, by pokonać 5-kilometrową trasę nordic walking. Po spacerze czeka ich ognisko integracyjne, z ciepłym posiłkiem. Podczas spotkania będzie można wesprzeć Oskara, wrzucając datek do puszki.

Kiermasze i loteria

26 marca, od godz. 11.00 w holu kina  „Lot” zaplanowano kiermasze ciast, stroików i kartek świątecznych, a także loterię fantową przygotowaną przez Szkołę Podstawową nr 5 oraz animacje dla najmłodszych.

– Jeśli ktoś chciałby ofiarować  słodkości lub świąteczne ozdoby, może to zgłosić telefonicznie pod numer 722 148 575. Zachęcamy do współpracy szkoły, firmy, instytucje, osoby indywidualne – mówi Aneta Komsta, prezes fundacji. Dodaje: – To nasza trzecia akcja charytatywna, którą organizujemy z Miejskim Ośrodkiem Kultury. W tym roku zaplanowaliśmy jeszcze dziewięć wydarzeń. Każde dedykowane będzie osobie ze Świdnika, która potrzebuje wsparcia.

Śpiew i taniec

Również w  niedzielę, 26 marca, o godz. 13.30, w sali kameralnej MOK rozpocznie się koncert charytatywny połączony z licytacjami różnych przedmiotów. Poprowadzi go Agnieszka Młynarczyk, wiceprezes fundacji, a na scenie wystąpią, między innymi:

– Łukasz Jemioła, wokalista, songster, człowiek-piosenka. Specjalizuje się w piosenkach retro i nurcie americana. Jako wokalista wielokrotnie współpracował z Włodkiem Pawlikiem – laureatem Nagrody Grammy, a także z Marylą Rodowicz, Januszem Radkiem, Arturem Andrusem, Andrzejem Lampertem, Margaret. Na swoim koncie ma płytę z autorską muzyką pod tytułem „Jemioła”, płytę live z koncertów „Wieczorem” oraz „Mów spokojniej”, „Kraina Łagodności vol. 3” czy płytę współtworzoną z Wojciechem Malajkatem „Tańcobajki. Kot w butach”.

– Maja Piotrowicz, 15-letnia pianistka, autorka tekstów i kompozytorka. 8  lat uczęszczała do ogniska muzycznego Tonika, gdzie szkoliła się pod okiem pani Katarzyny Pabian, a od roku uczy się w Społecznej Szkole Muzycznej I i II stopnia Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Lublinie.

– uczestnicy jednego z telewizyjnych talent show dla dzieci i młodzieży: Natalia Rabczuk, Maksymilian Belniak, Kornel Łakomy.

– grupy Agat, Onyx, Diament i Szafirki Świdnickiego Zespołu Baletowego działającego w Miejskim Ośrodku Kultury, prowadzonego przez instruktor Beatę Kamińską.

– artyści ze szkoły tańca Jazzymotion Studio w Lublinie.

-Iga Najda – świdniczanka, która pierwsze kroki na na scenie stawiała w rolach aktorskich działając z Teatrem Puk-Puk, Teatrem Bez Maski, a także z Teatrem Kto Tam?, z którym jest związana do dnia dzisiejszego. Obecnie częściej pracuje zza kulis, współtworząc wydarzenia kulturalne lub prowadząc warsztaty, jednakże coraz śmielej pokazuje swoją twórczość muzyczną. Pisze własne teksty w języku polskim i angielskim, a muzykę komponuje grając na ukulele. Podczas występów towarzyszą jej przyjaciele z różnego rodzaju perkusyjnymi przeszkadzajkami.

Cegiełki wsparcia o wartości 20 zł będzie można odbierać od 20 marca, w kasie kina „Lot”.

Akcję wspierają: Szkoła Podstawowa nr 5 i Rada Rodziców SP nr 5, Komitet Pomocy SOS „Solidarność”, Nadleśnictwo Świdnik, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Powiatowy Ośrodek Wsparcia „Stacja Świdnik II”, świdnicki oddział Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło w Świdniku, PSONI Koło w Świdniku, Klub Seniora w Świdniku, Społem PSS w Świdniku, Zespół Przedszkoli nr 1, MKS Avia Świdnik, cukiernia „Pychotka”, fotograf Daniel Drobik, Stowarzyszenie IUVO Lublin. Patronat honorowy nad wydarzeniami sprawuje burmistrz Waldemar Jakson.

aw, fot. Licytacje charytatywne dla Oskara Adamiaka, Łukasz Jemioła/Facebook, Jazymotion

Artykuł przeczytano 1292 razy

Last modified: 17 marca, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »