poniedziałek, 28 listopada 2022r.

Warto mieć coś więcej niż tylko PESEL

Autor: |

Literacki piątek w Świdniku należał do Jacka Kosierba, który świętował w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej 10-lecie pracy twórczej i wydanie swojej siódmej książki zatytułowanej „100 klubów na stulecie Lubelskiego Związku Piłki Nożnej”. Pisarstwo Jacka jest sprofilowane na dyscyplinę sportu, która stała się jego miłością od dzieciństwa. Zaczynał jako14-letni piłkarz drużyny Błękitni Suchodoły, ale pisanie było jeszcze wcześniej.

Jak się okazuje, futbol ma wiele imion. Jednym z nich jest pisarstwo. Wprawką była ręcznie pisana „książka” ”Sezon piłkarski Ekstraklasy 1985/86”, która powstała w jednym egzemplarzu, dla siebie, w wieku 12 lat. Materiałem do kolejnych pozycji było już skrzętnie zbierane archiwum, wykorzystywane do dzisiaj. Jacek pochodzi z małej miejscowości Siedliska II w gminie Fajsławice. Sporo czasu i kilka kilometrów jazdy na rowerze zajmowało mu dotarcie do najbliższego kiosku, gdzie mógł zdobyć materiały źródłowe, zwłaszcza regionalne dzienniki opisujące dokonania lokalnych drużyn piłkarskich. W kierunku profesjonalnego pisania pchnęła go współpraca z redakcją Głosu Świdnika, którą rozpoczął w 1991. Pierwszą poważną publikacją była książka „Żółto-niebiescy 1952-2012” wydana z okazji 60-lecia Avii. Potem poszło już jak z płatka, chociaż ostatnia pozycja wymagała sporo pracy.

– Zebranie materiałów na temat stu, a właściwie stu pięciu klubów w niej opisanych nie było łatwe, ale szczerze mówiąc jestem najbardziej dumny właśnie z tej publikacji. Chcę podkreślić, że bez wsparcia dwóch osób – dr. Sławomira Myka i Wiesława Jaworskiego, pierwszego starosty świdnickiego oraz kilkunastoletniej współpracy z Głosem Świdnika, zapewne nie byłoby mnie teraz w tym miejscu – mówił Jacek Kosierb.

– Projekt Jacka nie od razu wydawał się realny. Nie wiedzieliśmy czy kluby będą w stanie opowiedzieć swoją historię. Przecież na piłkarskiej mapie Lubelszczyzny zaistniało w ciągu stu lat ponad 300 drużyn w różnych klasach rozgrywkowych. Niektóre już nie istnieją, inne powstają z popiołów. Jednak wszystkie szczycą się swoja przeszłością. Nic dziwnego, że publikacja została bardzo ciepło przyjęta, również na Gali Stulecia Lubelskiego Związku Piłki Nożnej, w czasie której planowaliśmy zorganizować losowanie książek. Jakimś trafem rozeszły się w mig, bez losowania. Pisanie dało Jackowi szansę dostąpienia zaszczytu występowania w Reprezentacji Polskich Pisarzy, nie tylko z racji zdolności pisarskich, również piłkarskich – podkreślał Zbigniew Bartnik, prezes Lubelskiego Związku Piłki Nożnej.

– Jechaliśmy kiedyś ze znajomym na świeżo wyremontowanych motocyklach – opowiadał Michał Piotrowicz, znany renowator motocykli, reprezentujący Jarosława Stawiarskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego. – Gdzieś między Mełgwią a Piaskami zatrzymaliśmy się, żeby schłodzić silniki. Przystanął przy nas jakiś człowiek, porozmawialiśmy i w końcu powiedział: warto mieć coś więcej niż tylko PESEL. Bez wątpienia nie chodziło mu tylko o te motocykle, ale o  pasję, dzięki której można realizować wiele wspaniałych zamierzeń. Opowiadasz skromnie o swoim archiwum piłkarskim, ale myślę, że jest to coś o wiele, wiele większego. Chylę czoła przed rodziną, która ma wyjątkową cierpliwość do Twojej działalności, bo sam wiem, jak to jest, gdy dzieli się życie rodzinne z pasjonatem. Gratuluję Ci dotychczasowych dokonań i życzę, żebyś miał siłę i możliwości do podjęcia się kolejnych.

Magdalena Wójcik, wójt gminy Mełgiew i Sławomir Michalak, przewodniczący Rady Gminy Fajsławice podkreślali, że piłka nożna jest w ich środowiskach nie tylko wyrazem aktywności sportowej. Jest też dużą i ważną częścią całego życia społecznego. Obecność w publikacji zespołów grających nawet w najniższych klasach rozgrywkowych stanowi uznanie dla ich wysiłku i ambicji do osiągania jak najlepszych, na miarę możliwości, wyników.

Jacka Kosierba zainteresowanie futbolem jest wielonurtowe. Zgromadził ponad 30 tysięcy zdjęć zespołów piłkarskich z całego świata. Jak podkreśla, każdego z nich po jednym. 91 razy, z orzełkiem na piersi, wystąpił w Reprezentacji Polskich Pisarzy. Prezesuje reaktywowanemu niedawno zespołowi MKS Siedliska. Animuje rozgrywki Powiatowej Amatorskiej Ligi Futsalu. Jest prezesem stowarzyszenia Manufaktura Futbolu, organizującej różnego rodzaju wydarzenia piłkarskie w Świdniku. Nie wiadomo jak znajduje czas na życie prywatne, chociaż rodzinę przecież ma i w czasie piątkowego spotkania gorąco dziękował jej za wsparcie.

Partnerem wydania i promocji książki było Województwo Lubelskie „Lubelskie smakuj życie. Z dumą wspieramy sport”. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął burmistrz Waldemar Jakson, a Miasto Świdnik współfinansowało promocję wydawnictwa.

Artykuł przeczytano 213 razy

Last modified: 20 listopada, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »