piątek, 23 lutego 2024r.

W trosce o naszą planetę

Autor: |

Zielonym marszem ulicami miasta rozpoczął się „Tydzień dla Ziemi”, organizowany przez społeczność Szkoły Podstawowej nr 5. Uczniowie i nauczyciele chcą w ten sposób zwrócić uwagę na to, jak ważne jest dbanie o środowisko.

Korowód przeszedł pod Urząd Miasta, gdzie burmistrz Waldemar Jakson przywitał jego uczestników, przekazując również symboliczny klucz do miasta.

– Witam wszystkich bardzo serdecznie. Cieszę się, że w naszym mieście jest taka dbałość o ekologię, otoczenie, środowisko – o miejsce, w którym żyjemy. Uczymy się w ten sposób dbać o Polskę, o świat. Przekazuję symboliczny klucz do miasta Świdnik, byście mogli przez ten tydzień organizować na jego terenie najróżniejsze imprezy i wydarzenia poświęcone ekologii – powiedział burmistrz Waldemar Jakson.

Dziś, w ramach kampanii edukacyjnej, oprócz pochodu odbyła się również gra miejska o tematyce ekologicznej. Wzięli w niej udział uczniowie z klas angielskich z SP nr 5 oraz zagraniczni goście, którzy są na wymianie uczniowskiej. Gra odbyła się w języku angielskim.

Przed nami również takie wydarzenia, jak konferencja proekologiczna, przedstawienie promujące postawy dbania o środowisko, turniej czy konkurs plastyczny. Tydzień zakończy się piknikiem. Inicjatorem wydarzenia jest Samorząd Uczniowski „Piątki”.

– Na początku miał być jedynie konkurs ekologiczny. Jednak razem z panią Agnieszką Rakuzy-Wójcik, opiekunką Samorządu, wymyśliliśmy cały „Tydzień dla Ziemi”. Jutro będzie debata, środa minie pod znakiem konkursu ekologicznego, w czwartek jedna z klas pojedzie na wycieczkę edukacyjną do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji P.K. Pegimek, a w piątek odbędzie się piknik ekologiczny przy naszej szkole – mówi Konstanty Kuromski, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął burmistrz Waldemar Jakson. Działania wsparli: Rada Rodziców SP nr 5, Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek, firma Remondis, Miejski Ośrodek Kultury, Komenda Powiatowa Policji, Straż Miejska, Świdnicki Klub Rowerowy „Alfa”, Stowarzyszenie Biegający Świdnik i Nadleśnictwo Świdnik.

Kalendarz wydarzeń:

18 kwietnia, godz. 10.00-12.00, Konferencja proekologiczna dla uczniów klas podstawowych (sala widowiskowa MOK)

– przedstawienie o tematyce proekologicznej (przygotowanie uczniowie SP nr 5)

– wystąpienia przedstawiciela  firmy Remondis

– wystąpienie przedstawiciela P.K. Pegimek

– wystąpienie przedstawiciela Nadleśnictwa Świdnik

19 kwietnia, godz. 10.00-12.00, Międzyszkolny turniej wiedzy ekologicznej (MOK)

– Miejski Turniej Ekologiczny dla uczniów klas VII-VIII

– rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Ziemia- nasz dom”

20 kwietnia (dla uczniów SP nr 5)

– wycieczka edukacyjna do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji P.K. Pegimek

– warsztaty o wodzie

– godz. 13.00 – I Oświatowy Turniej Gry w Boule (boisko SP nr 5)

21 kwietnia, godz. 10.00-12.00, Piknik ekologiczny dla uczniów SP nr 5

– gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu

– śniadanie na trawie (promowanie prawidłowych nawyków żywieniowych)

– mierzenie jakości powietrza (Straż Miejska)

– bieg dla Zdrowia (Biegający Świdnik)

– rowerem przez Świdnik (Świdnicki Klub Rowerowy „Alfa”,  Straż Miejska)

– sprzątanie terenu wokół szkoły i fragmentu Lasu Bażantarnia

« z 2 »

 

Artykuł przeczytano 930 razy

Last modified: 17 kwietnia, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »