sobota, 02 grudnia 2023r.

W hołdzie bohaterom

Autor: |

27 września to Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Święto uchwalił Sejm RP w 1998 roku, by upamiętnić wydarzenia, które rozpoczęły budowę podziemnych struktur Państwa Polskiego, fenomenu w dziejach nie tylko II wojny światowej.

Świdnik również uczci bohaterstwo i poświęcenie ludzi walczących o wolność naszej Ojczyzny. O godz. 16.00, na placu Konstytucji 3 maja odśpiewamy hymn Polski, a kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza złożą przedstawiciele władz samorządowych, radni, kombatanci, seniorzy lotnictwa, delegacje instytucji, stowarzyszeń i klubów.

Organizatorami obchodów 83. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego są Miasto Świdnik i Miejski Ośrodek Kultury.

aw

***

27 września 1939 roku w oblężonej stolicy powołano do życia Służbę Zwycięstwu Polski, przekształconą później w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Tajne struktury wojskowe i cywilne, podległe rządowi RP na uchodźstwie, nie miały odpowiednika w żadnym innym kraju. Polskie Państwo Podziemne podjęło otwartą walkę z okupantami – III Rzeszą i ZSRR, ale stworzyło również moralną i niepodległościową tradycję, która pozwoliła Polakom przetrwać czas dyktatury komunistycznej. Istniało do 1 lipca 1945 roku.

Hymn Polski Podziemnej

Naprzód, do boju żołnierze
Polski Podziemnej! Za broń!
Boska potęga nas strzeże,
woła do boju was dzwon.

Godzina pomsty wybija,
za zbrodnie, mękę i krew.
Do broni! Jezus, Maryja!
Żołnierski woła nas zew.

Zorza wolności się pali
nad Polską idących lat.
Moc nasza przemoc powali,
nowy dziś rodzi się świat.

Godzina pomsty wybija…

Za naszą Wolność i Waszą,
bracia, chwytajmy za miecz.
Śmierć ani trud nas nie straszą,
zwycięski Orle nasz, leć.

Godzina pomsty wybija…

Artykuł przeczytano 1047 razy

Last modified: 23 września, 2022

WordPress PopUp Plugin

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »