poniedziałek, 22 lipca 2024r.

W dziesięć dni po Europie Zachodniej

Autor: |

Takiego wyzwania podjęli się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3. Wyprawę rozpoczęli od wizyty w Reims, gdzie zwiedzili katedrę koronacyjną monarchów francuskich – monumentalne dzieło francuskiego gotyku.

Następny dzień spędzili w Paryżu. Rejs statkiem po Sekwanie, wspinanie się na drugi poziom wieży Eiffla, a następnie spacer po Champs-Elysees, Łuk Triumfalny, Luwr, Centrum Pompidou, wyspa La Cite z wspaniałą katedrą Notre Dame to główne punkty atrakcyjnego programu wyprawy do stolicy Francji. Po drodze do Hiszpanii świdniczanie wstąpili do leżącego u stóp Pirenejów bajecznego Carcassone. W tym malowniczym miasteczku mogli poczuć atmosferę średniowiecznej fortecy. Kolejne dni spędzili na skąpanym w słońcu wybrzeżu Costa Brava, korzystając z uroków Morza Śródziemnego oraz w Barcelonie, gdzie podziwiali jej niezapomnianą architekturę i atmosferę. Wisienką na torcie była wizyta w romantycznym mieście na wodzie. Unikatowe zabytki, mosty i kanały Wenecji – uznane za jedną z najcenniejszych pozycji na liście światowego dziedzictwa ludzkości – wywarły na wszystkich wielkie wrażenie. Cała wyprawa na długo pozostanie w pamięci uczestników.

– Wycieczka wymagała wytrwałości i cierpliwości. W 10-dniowej podróży po malowniczych zakątkach Europy można się było poczuć jak Nela mała reporterka – mówi Basia Tarkowska.

Kuba Drabik podkreśla, że „fajnie było spróbować innych potraw”, a zdaniem Marysi Bartoszek „super doświadczeniem było to, że musieliśmy się przełamać i rozmawiać w innym języku. Przede wszystkim po angielsku, ale można też było osłuchać się z językiem niemieckim, francuskim, hiszpańskim i włoskim”.

Adam Gałecki podsumował wyprawę tak: – Wycieczka mogła być męcząca dla niektórych, lecz ilość świetnych budynków i przepięknych krajobrazów usuwa z głowy myśli o zmęczeniu. Można było zwiedzić najróżniejsze miejsca z ciekawymi historiami, można było spróbować wielu różnych potraw i kupić fajne, ręcznie robione pamiątki. Polecam dla każdego fana wycieczek.

– Jestem pod wielkim wrażeniem, jak stali się fajną, zintegrowaną grupą młodych ludzi, którzy potrafią docenić piękno natury i kultury Europy. I to, że wielu zyskało świadomość potrzeby znajomości języków obcych – chwali uczniów Katarzyna Maliszewska, jedna opiekunek.

Celem europejskiej wyprawy było nie tylko poszerzenie wiedzy o historii i kulturze krajów europejskich czy podtrzymanie motywacji do nauki języków obcych, ale także, a może przede wszystkim, propagowanie podróżowania i spędzania czasu w sposób wartościowy i atrakcyjny oraz rozwijanie umiejętności interpersonalnych i komunikacyjnych. Wszystkie cele wycieczki ekipa „Trójki” zrealizowała z wielką przyjemnością. W przyszłości młodzi świdniczanie chcieliby kontynuować podbój Europy. Za rok wybierają się do słonecznej Italii.

mat. SP nr 3

 

 

Artykuł przeczytano 193 razy

Last modified: 25 czerwca, 2024

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content