niedziela, 17 stycznia 2021r.

Urząd w rękach dewelopera

Autor: |

Była siedziba ratusza czekała na nowego właściciela trzy lata. We wtorek władze miasta poinformowały o wynikach przetargu na sprzedaż nieruchomości w centrum miasta. Kupiła ją firma budowlana z Ostrowa Wielkopolskiego za ponad 6,3 mln zł.

Poprzednie przenosiny ratusza odbyły się w 1992 roku. Urzędnicy rozpoczęli pracę w budynku kontenerowym przy ul. Wyszyńskiego 15. Początkowo miała to być siedziba przejściowa, ale pracownicy zostali w niej o wiele dłużej, bo 25 lat. Pod koniec 2017 roku zakończyła się przebudowa byłej siedziby Gimnazjum nr 2 przy ul. Wyspiańskiego. Od blisko trzech lat pełni rolę ratusza.

Tyle samo trwały próby sprzedaży budynku przy ul. Wyszyńskiego. Początkowo nie było jednak chętnych. Dopiero po zmianie w planie zagospodarowania przestrzennego pojawiła się zainteresowana firma. Przetarg odbył się 23 listopada. Nowy właściciel zaproponował 6,363 mln zł za budynek i działki, czyli o 63 tys. więcej niż cena wywoławcza nieruchomości.

– Sprzedaż tego budynku była dla nas istotna i cieszymy się, że doszła do skutku. Osiągnięta cena jest korzystna, poza tym ważne jest, że działka w centrum miasta zostanie na nowo zagospodarowana – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza, który, jak pisał w swoich mediach społecznościowych, „blaszak” pożegnał bez żalu.

Początkowo nazwa firmy, która kupiła budynek, była owiana tajemnicą. We wtorek urzędnicy opublikowali wyniki przetargu i wszystko stało się jasne. Nowym właścicielem nieruchomości został Zakład Budowlano-Remontowy Budrem z Ostrowa Wielkopolskiego. Firma powstała w 1990 roku jako polska firma rodzinna. Zajmuje się realizacją dużych obiektów handlowych i przemysłowych. Ma na swoim koncie około 200 projektów od stacji paliw, poprzez salony samochodowe, obiekty przemysłowe, po galerie handlowe i wielorodzinne budynki mieszkalne.

Gdzie można znaleźć inwestycje firmowane przez Budrem? Przedsiębiorstwo wybudowało obiekty handlowe i przemysłowe, między innymi, w Ostrowie Wielkopolskim, Wrześni, Łukowie, Gostyniu, Poznaniu, Łowiczu, Wyszkowie, Pile, Kaliszu, Turku, Rawiczu, Wrocławiu, czy w Markach. Ma na swoim koncie również obiekty mieszkalne w Warszawie.

Działka, którą Budrem kupił w naszym mieście, ma około 0,5 ha powierzchni. Oprócz gmachu dawnego ratusza znajduje się na niej również parking. Zgodnie z zapisami w planie zagospodarowania przestrzennego, nowy właściciel może w tym miejscu wybudować obiekty usługowe i mieszkalne. Budynki mogą mieć nawet do 20 metrów wysokości, czyli porównywalnej do położonego po drugiej stronie ulicy gmachu sądu. Akt notarialny sprzedaży nieruchomości zostanie podpisany na początku przyszłego roku.

 

Artykuł przeczytano 368 razy

Last modified: 4 grudnia, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?