niedziela, 08 grudnia 2024r.

Uczyli się wspierać dzieci

Autor: |

Ponad stu pięćdziesięciu uczestników ze specjalistycznych ośrodków z całej Polski wzięło udział w sobotniej konferencji naukowo-szkoleniowej pod tytułem „Komunikacja wspomagająca i alternatywna w nowoczesnym modelu wczesnego wspomagania rozwoju”.

Organizatorem było Specjalistyczne Centrum Wspierające Edukację Włączającą funkcjonujące przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Henryka Sienkiewicza w Świdniku. Spotkanie odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury. Główny temat – komunikacja alternatywna, jest w ostatnich latach szeroko rozwijaną dziedziną.
– Konferencja została poświęcona właśnie temu tematowi, ponieważ w naszym ośrodku prowadzimy wczesne wspomaganie małych dzieci. Naszym zadaniem i marzeniem jest to, aby wszystkie dzieci posiadały swój system komunikacji. Dziecko neurotypowe zaczyna mówić prostymi zdaniami mając około półtora roku, zaś dzieci z niepełnosprawnościami mają tym problem. Jeśli w miarę szybko nie zareagujemy i nie wprowadzimy im odpowiedniego systemu komunikacji, czyli tej komunikacji alternatywnej, przełoży się to na ich funkcjonowanie i samodzielność. Skoro nie będzie potrafiło się komunikować, to nie wyrazi swoich potrzeb, a tym samym nie może się rozwijać – tłumaczy Elżbieta Krupa, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Świdniku.
Gośćmi konferencji byli nauczyciele, pedagodzy i psycholodzy z ośrodków, stowarzyszeń i fundacji prowadzących wspomaganie małych dzieci.
– Są to między innymi pracownicy centrów wspierających edukację włączająca, takich jakie działa w naszym ośrodku. W Polsce pracuje dwadzieścia trzy tego typu ośrodki. Dziś gościliśmy panie z Węgrowa, Robczyc i Lasek. Wśród prelegentów znaleźli się wybitni specjaliści z całej Polski, ale też z zagranicy. Jedne z wykładów poprowadziły online prof. Beata Batorowicz z Queen’s University w Kanadzie oraz mgr Paulina Finak ze School of Rehabilitation Therapy – wylicza Elżbieta Krupa.
Spotkaniu towarzyszyły wystawy wydawnictw specjalistycznych, stoisko Centrum Wózków Inwalidzkich oraz kiermasz prac uczniów i nauczycieli świdnickiego Ośrodka. Swoją ofertę zaprezentował również Ośrodek Wsparcia i Testów działający przy Specjalistycznym Centrum Wspierającym Edukację Włączającą w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Świdniku.
– Jesteśmy jednym z dwunastu w Polsce takich ośrodków. Wypożyczamy specjalistyczny sprzęt dla mieszkańców województwa posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności – mówi Elżbieta Krupa.
To już dwunasta konferencja organizowana przez świdnicki ośrodek. Patronem naukowym objęli go dr hab. Anna Prokopiak z UMCS w Lublinie oraz dr Radosław Piotrowicz z APS w Warszawie. Wydarzenie objęli patronatem honorowym Teresa Misiuk – lubelska kurator oświaty, burmistrz Świdnika Waldemar Jakson oraz starosta świdnicki Łukasz Reszka.

Artykuł przeczytano 1650 razy

Last modified: 12 grudnia, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content