środa, 21 października 2020r.

Trawniki. Zarząd województwa odmówił umorzenia odsetek

Autor: |

Władze Trawniki wnioskował do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie o umorzenie odsetek od zwrotu podatku VAT sprzed siedmiu lat. Bez skutku.

Choć o 1,6 mln zł, które – z tytułu zwrotu podatku VAT – Gmina Trawniki otrzymała w 2013 roku. Trzy lata później Urząd Marszałkowski uznał, że te pieniądze nie należały się gminie. Teraz Trawniki mają do oddania oprócz podatku także rosnące odsetki (powiększają się o 8 procent w skali roku). Gmina nie zgadza się z roszczeniami i sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Damian Baj, wójt gminy Trawniki, złożył w marcu tego roku wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o umorzenie prawie miliona złotych odsetek.

– Wyraziłem też gotowość do natychmiastowej spłaty kapitału – informuje D. Baj. Jednocześnie szef gminy podkreśla, że gmina nie uznaje roszczeń, ale chce przerwać naliczanie odsetek do czasu wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Gmina tłumaczyła samorządowi województwa, że nie stać jej na spłatę rosnących odsetek. Urzędnicy podali argumenty związane m.in. z mniejszymi dochodami Trawnik wynikającymi z pandemii COVID-19.

Jednak Urząd Marszałkowski nie przyjął tej argumentacji. Zarząd Województwa tłumaczył, że gmina popełniła błąd przyjmując zwrot podatku VAT w 2013 roku. Wiedząc o tym, Trawniki mogły od 2016 roku uzbierać pieniądze na spłatę należności. Teraz gmina Trawniki jest wydolna finansowo i może np. pożyczyć pieniądze na spłatę zobowiązania.

– Wystąpiliśmy do NSA o priorytetowe potraktowanie naszej sprawy, przyspieszenie rozprawy i wydanie wyroku – informuje wójt D. Baj. Dodał, że rozważa spłatę większej części kapitału z odsetkami, tak żeby uniknąć zwiększania zobowiązania. W tym celu można użyć wolne środki, które gmina ma lokatach.

(rp)

Artykuł przeczytano 888 razy

Last modified: 16 października, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?