poniedziałek, 26 lipca 2021r.

Trawniki. Wkrótce modernizacja wodociągów. Mniejsze podwyżki dla mieszkańców

Autor: |

Ekotraw zdobył pieniądze na częściową modernizację sieci wodociągowej. Zmniejszą się straty wody, a podwyżki nie uderzą mieszkańców po kieszeni.

Gminna spółka dostała dotację z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. To niebagatelna kwota ponad 331 tys. zł. Cała inwestycja pochłonie ok. 641 tys. zł.

– Robiliśmy to w ścisłym kontakcie, żeby zwiększyć szanse na pozyskanie środków – informował radnych wójt Damian Daniel Baj.

Jak zostaną wydane pieniądze?

Mniej więcej połowa środków pójdzie na zasuwy sieciowe i studnie przepływomierzowe na terenie całej gminy. Pozostałe środki spółka wydana na wymianę zasuw i hydrantów w Dorohuczy i Oleśnikach, zakup pomp głębinowych, agregatów oraz monitoring na obu ujęciach wody.

– Chcemy zwiększyć bezpieczeństwo dostaw wody – tłumaczy wójt.

Samorządowiec dodał, że zdobycie dotacji i inwestycja będzie miała wymierne znaczenie dla mieszkańców gminy.

Kończy się trzyletni okres obowiązywanie taryf na dostawę wody i odprowadzenie ścieków. Wysokość stawek regulują Polskie Wody. Ekotraw musi przygotować propozycję zmian opłat uwzględniającą wzrost kosztów.

– Po uwzględnieniu wzrostu kosztów wychodziło, że cena taryf powinna wzrosnąć o ok 24 proc. – informował wójt. Dodał, że nie zgodził się na taki wzrost opłat. Dodał: – Jednak kasa musi się zgadzać.

Dlatego mieszkańców czeka podwyżką opłat.

– Podwyżki na pewno będą, pewnie 6-7 proc., ale nie tak duże jak musiałyby być proponowane – stwierdził D. Baj.

Wójt tłumaczył, że dzięki dotacji zdobytej przez spółkę, gmina może sobie pozwolić na zaproponowanie Polskim Wodom mniej drastycznej zmiany stawek.

(rp)

Artykuł przeczytano 262 razy

Last modified: 5 czerwca, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?