sobota, 24 lutego 2024r.

Teleopieka dla seniorów

Autor: |

Centrum Usług Społecznych rozpoczęło nabór do programu „Korpus Wsparcia Seniorów”, ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Mogą się do niego zgłaszać świdniczanie powyżej 65. roku życia. Zakwalifikowane osoby otrzymają tzw. opaski życia.

– Rekrutacja potrwa do 31 stycznia. Program skierowany jest do mieszkańców naszego miasta, starszych, chorych lub samotnych, po przebytych zabiegach medycznych, z niepełnosprawnościami, którzy czasowo lub na stałe wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. W jego ramach świadczone będą bezpłatne usługi teleopieki. Opaska, w formie zegarka z funkcją telefonu, przez całą dobę monitoruje takie parametry, jak ciśnienie krwi, saturację czy temperaturę ciała. W przypadku pogorszenia samopoczucia i nagłych zmian we wskaźnikach, wystarczy nacisnąć przycisk SOS a urządzenie połączy się z dyspozytorem, który podejmie decyzję o sposobie udzielenia pomocy – wyjaśnia Beata Portka, zastępca dyrektora CUS.  

Szczegółowy regulamin rekrutacji i karta zgłoszenia dostępne są na stronie www.cus.e-swidnik.pl. Kartę można również pobrać w Dziennym Domu Seniora przy ul. K. St. Wyszyńskiego 5, w godzinach 8.00 – 15.00. Tam też należy dostarczyć wypełnione dokumenty.

Złożenie wniosku nie oznacza automatycznego przystąpienia do programu. Wybór osób, które wezmą w nim udział, zostanie przeprowadzony przez Centrum Usług Społecznych po otrzymaniu środków na realizację „Korpusu Wsparcia Seniorów”.

– Po zakończeniu naboru utworzymy listę świdniczan zakwalifikowanych, a także listę rezerwową. W ubiegłym roku z bezpłatnych usług teleopieki skorzystało 40 osób i tyle opasek już posiadamy. Seniorzy dostaną je w lutym, z możliwością używania do końca 2023 roku. Złożyliśmy jednak zapotrzebowanie na 30 dodatkowych urządzeń i mamy nadzieję, że na nie również dostaniemy środki – dodaje B. Portka.

aw, fot. archiwum GŚ

Artykuł przeczytano 1119 razy

Last modified: 23 stycznia, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »