Szukasz pracy? Chcesz ją zamienić na lepszą? Potrzebujesz wyspecjalizowanego szkolenia? Zbliża się wyjątkowa okazja. 6 czerwca, w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej odbędą się Targi Pracy i Edukacji. Początek o godz. 10.00.
Targi to propozycja dla uczniów kończących szkoły, osób bezrobotnych, planujących zmianę dotychczasowej pracy lub chcących wzbogacić wiedzę zawodową dzięki dodatkowym szkoleniom. Mogą z nich korzystać również pracodawcy.
Oprócz pracodawców i przedstawicieli firm, nie tylko z powiatu świdnickiego, ale całego województwa lubelskiego, oferty zaprezentują również szkoły, głównie średnie oraz instytucje szkoleniowe. Przewidywane są spotkania uczniów z doradcami zawodowymi, przedsiębiorcami oraz nauczycielami, którzy będą przedstawiać ofertę edukacyjną swoich placówek na przyszły rok szkolny.
– W ramach targów zaprezentujemy również bogatą ofertę naszego urzędu, zwłaszcza instrumenty i usługi stosowane na rynku pracy, w obszarach poradnictwa, pośrednictwa, ale też tego, co nas najbardziej cieszy – możliwości dysponowania środkami finansowymi pochodzącymi z licznych programów – mówi Marcin Troć, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świdniku, organizatora targów. – Wymienię choćby program POWER wspierający osoby młode, Program Operacyjny Wiedza, Edukacja, Rozwój dla osób do 30 roku życia, Regionalny Program Operacyjny WL dla osób powyżej 30 roku życia. Mamy też ofertę dla firm w postaci środków na doposażenie stanowisk pracy. Otrzymaliśmy również niedawno środki w ramach PFRONU. Jest to kwota w wysokości 50 tys. zł netto, na doposażenie stanowiska pracy dla osób niepełnosprawnych poszukujących pracy.
Świdnicki pośredniak nie zapomina też o osobach starszych, powyżej 50. roku życia. Jak podkreśla szef urzędu, są to często ludzie dysponujący największą wiedzą, doświadczeniem i zaangażowaniem w pracy. Czekają środki, dzięki którym zostaną zrefundowane wynagrodzenia dla tych osób. – Nadal dysponujemy pieniądzmi z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Zapraszamy przedsiębiorców i pracodawców. Mają okazję, w przypadku mikroprzedsiębiorstw, uzyskać 100 proc. refundacji, zaś w przypadku większych firm 80 proc. – przypomina M. Troć.
Bezrobocie w dół
Na koniec kwietnia w rejestrach świdnickiego urzędu widniały nazwiska 2380 bezrobotnych. To o 190 mniej niż rok temu. Spadek jest bardziej powolny niż w latach 2016-2017, ale sytuacja na świdnickim rynku pracy napawa optymizmem. Stopa bezrobocia na koniec marca wyniosła 9,1 proc, zaś wojewódzka 8 proc. Prawdopodobnie następne miesiące i koniec roku zamkną się w naszym powiecie wskaźnikiem niespełna 9 procent. W rankingu urzędów pracy województwa lubelskiego, świdnicki pnie się cały czas w górę. Może, na przykład, pochwalić się jednym z lepszych wyników w 2018 roku, dzięki przekroczeniu poziomu 90 procent efektywności zatrudnionych. W roku poprzednim było to 81 procent. Na ten rezultat zapracowały przede wszystkim skuteczne szkolenia.
– Zachęcamy do obecności na targach osoby szukające pracy, uczniów chcących kontynuować edukację. Liczymy też na obecność przedsiębiorców i pracodawców oraz instytucji szkoleniowych, które zechcą przedstawić swoje propozycje – dodaje M. Troć.
słs
Artykuł przeczytano 1184 razy
Last modified: 25 maja, 2019