poniedziałek, 20 maja 2024r.

Tak świętujemy 3 maja

Autor: |

Dziś obchodzimy 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W Świdniku obchody tego święta  rozpoczęły się mszą świętą, odprawioną w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła. W uroczystościach udział wzięły m.in.: władze Świdnika, z burmistrzem Waldemarem Jaksonem na czele, przedstawiciele instytucji, zakładów i organizacji miejskich, powiatu, służb mundurowych, szkół oraz kombatanci.

Podczas uroczystości kościelnych wiele mówiono o historycznej doniosłości tego święta, zwłaszcza w kontekście wiary katolickiej jako fundamentu narodowości i patriotyzmu oraz historycznej ciągłości pokoleń. Podkreślał to również burmistrz Waldemar Jakson: – Dzisiaj modliliśmy się nie tylko za twórców Konstytucji 3 Maja, ale za wszystkie pokolenia Polaków, które walczyły o naszą wolność. Co się stanie jeśli przestaniemy świętować majowe święto? Wszyscy będziemy jak człowiek, który utracił pamięć, nie wie kim jest, skąd pochodzi, jakie są jego korzenie, jaka tożsamość. Pamiętajmy więc o naszych przodkach.

Po oficjalnych uroczystościach władze miasta zaprosiły świdniczan na piknik rodzinny, który zorganizowano na terenie trawiastym, obok Urzędu Miasta. Jak zauważył burmistrz Waldemar Jakson, śpiew i zabawa, to również ważny element utrwalania majowego święta w świadomości społecznej mieszkańców naszego miasta, zwłaszcza tych najmłodszych. Na gości czekało wiele atrakcji, m.in.: wspólne grillowanie, dmuchany plac zabaw, malowanie twarzy. Muzycznie majówkę uświetniła swym koncertem Helicopters Brass Orchestra, zaś do tańca zagrała Maciejowa Kapela.

słs

Artykuł przeczytano 3776 razy

Last modified: 3 maja, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content