Od maja do jesieni tego roku Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna będzie realizowała projekt „Sztuka aktywna – Spotkania z Kulturą”, finansowany ze Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego 2024. W jego programie znajdą się liczne przedsięwzięcia muzyczne i literackie. Część z ich jest już znana.
– Konstruowaniu projektu przyświecają dwa założenia. Pierwsze, żeby jego poziom był naprawdę wysoki, drugi – nieodpłatny wstęp dla uczestników. Obliguje nas do tego liczba 590 głosów poparcia od świdniczan. Lista nazwisk, z którymi będziemy się spotykać, bądź przysłuchiwać ich koncertom, świadczy o tym, że pierwszy cel osiągnęliśmy. Drugi jest tylko kwestią techniczną. Napływają już do nas opinie ludzi wdzięcznych za pełną dostępność wszystkich wydarzeń. Nieodpłatna formuła koncertów i spotkań autorskich niweluje problem wykluczenia, umożliwiając uczestniczenie w niepowtarzalnych spotkaniach i muzycznych przeżyciach wszystkim chętnym. Wiele osób nie może sobie na co dzień niestety na to pozwolić ze względów finansowych, po prostu z powodu wysokich cen biletów – mówi Piotr Jankowski, dyrektor MPBP.
Lista nazwisk uczestników pierwszego etapu projektu jest rzeczywiście imponująca. Znajdziemy wśród nich Włodzimierza Nahornego, legendę polskiego jazzu czy też Marka Radulego, znakomitego gitarzystę, znanego między innymi z występów w Budce Suflera oraz wybitnego basistę Krzysztofa Ścierańskiego.
Wydarzenia literackie zaplanowano dla szerokiego spektrum odbiorców, od dzieci, po osoby dorosłe. Do tych pierwszych adresowane są spotkania z Dariuszem Rekoszem, autorem książek detektywistycznych, który uchyli rąbka tajemnicy swojego warsztatu pisarskiego, a także Marcinem Pałaszem, chętnym do podzielenia się swoimi inspiracjami do tworzenia i ulubionymi historiami z dzieciństwa.
Dorosłe audytorium będzie miało okazję spotkać się z Alkiem Rogozińskim, twórcą cieszących się dużą popularnością kryminałów oraz Marcinem Kydryńskim, znanym dziennikarzem muzycznym, publicystą i pisarzem. Przyjedzie też do biblioteki Andrzej Pilipiuk, autor poczytnych przygód świeckiego egzorcysty Jakuba Wędrowycza.
Wyjątkowym wydarzeniem będzie już w maju spektakl łączący poezję z muzyką, na podstawie książki „Pan Amo prosi o głos” autorstwa Marka Rapnickiego, pochodzącego ze Świdnika poety i prozaika.
– Idea Budżetu Obywatelskiego jest dla nas szczególnie cenna, gdyż daje możliwość organizacji wydarzeń, na które zabrakłoby funduszy w podstawowym budżecie biblioteki. Zaplanowaliśmy projekt tak, by większość mogła odbyć się w plenerze, w Zaułku Poetów, przed laty wybudowanym przez miasto również ze środków BO. Spotkania zaczynamy w maju, koncerty w w czerwcu, a zakończenie cyklu przypadnie na wrzesień. Dokładne terminy wszystkich spotkań i koncertów znajdziemy na naszej stronie internetowej w zakładce: https://bibliotekaswidnik.pl/wydarzenia.html – dodaje Piotr Jankowski.
jmr
Artykuł przeczytano 356 razy
Last modified: 10 maja, 2024