czwartek, 02 grudnia 2021r.

Szlakiem ostatniego Niezłomnego

Autor: |

Dzielnym pokoleniom oddajemy dzisiaj cześć.

Rozkaz padł, już czas – a przed nami drogi szmat

(…)

“Hymn Lubelskiej braci” słowa i muzyka Norbert Smoła Smoliński

Droga ta prowadziła wczoraj szlakiem Józefa Franczaka ps. Laluś. Podążało nią prawie 100 uczestników marszu nazwanego imieniem ostatniego partyzanta RP. By uczcić Niezłomnego i innych żołnierzy II konspiracji na miejscu zbiórki, przy kościele pw. NMP Matki Kościoła, stawili się, między innymi, ze Świdnika, Lublina, Warszawy, Łodzi, Zamościa, Szczebrzeszyna, Lubartowa, Łęcznej.

Tradycyjnie przed rozpoczęciem wędrówki odprawiona została msza święta w intencji Józefa Franczaka „Lalusia” i innych żołnierzy II konspiracji, a także o dar nieba dla zmarłych uczestników i sympatyków  marszu: śp. o. Radomiła – kapelana Marszu, płk. Mariana Pawełczaka ps. „Morwa” i śp. Adama Brońskiego. – Modlimy się dzisiaj za wszystkich, którzy oddali swoje życie w obronie naszej Ojczyzny, wartości, godności i honoru Polaków – mówił ks. Kacper Małek.

Po nabożeństwie uczestnicy otrzymali pamiątkowe gadżety, przygotowane przez Stowarzyszenie Zwykłe Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. Laluś, organizatora wydarzenia. Były to, między innymi, koszulki, książki, plakietki.

Rondo im. Józefa Franczaka

Pierwszym przystankiem na trasie było rondo im. Józefa Franczaka ps. Laluś, znajdujące się u zbiegu ulic Racławicka, Krępiecka, Głogowa i Kosynierów. Tablicę z nazwą odsłonili burmistrz Waldemar Jakson i komandor rajdu Michał Kamela, prezes Stowarzyszenia, z którego inicjatywy w 2020 roku rondo otrzymało imię „Lalusia”.

– Kultywujemy pamięć o ostatnim partyzancie RP. W Świdniku nie było jeszcze ronda noszącego jego imię, stąd nasz wniosek. Takie działania są elementem przywracania pamięci o Żołnierzu Wyklętym, osobie zasłużonej dla ojczyzny i ściśle związanej z naszym regionem – wyjaśniał M. Kamela, przytaczając również tekst uchwały RM.

Następnie marszowa kolumna udała się do Lasu Krępieckiego. Pod pomnikiem upamiętniającym ofiary zbrodni hitlerowskich zapalono znicze. Postawiono go w latach siedemdziesiątych XX wieku, a w 1997 r. pojawiła się tablica memoratywna z napisem o treści: „W latach 1941-1944 w lesie krępieckim hitlerowcy wymordowali około 30.000 Polaków, Żydów, Rosjan i obywateli innych narodowości, których przywożono tu z Lublina i obozu zagłady na Majdanku”.

Tam zginął „Laluś”

Kolejnym miejscem na drodze VI edycji marszu był Majdan Kozic Górnych. Tam złożono kwiaty pod krzyżem i tablicą upamiętniającymi „Lalusia”. Plansza stanęła z inicjatywy lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Kilkaset metrów dalej znajduje się dom, przy którym 21 października 1963 roku ostatni partyzant RP zginął w zasadzce. Tak tragiczne chwile opisuje Szymon Nowak w „Bitwach Wyklętych”: „Dopadli go pod domem sąsiadów. Pierwszą kulę dostał w brzuch. Odrzucił teczkę i chwycił się za piekącą ranę. Cały czas miał pistolet w ręku. Przeskoczył jeszcze żywopłot, ale to był już koniec. Jakiś zomowiec skryty za lipą, przeszył go serią, a jedna kula trafiła prosto w serce. – Jest, jest! – krzyczeli do siebie komuniści i ze wszystkich stron przybiegali oglądać zabitego. Dopiero teraz znaleźli się odważni, kopali ciało i dowcipkowali (…). Zjawił się prokurator, który oświetlał latarką zabitego i pytał mieszkańców Majdanu: – Czy to jest ten bandyta Józef Franczak „Lalek”? – Przecież wiecie, kogo zabiliście – odburknęła jedna z kobiet. W taki sposób swoją finalną walkę stoczył ostatni Żołnierz Wyklęty”.

Odznaki, medale i nagrody

Ostatnią miejscowością na trasie były Piaski. To na tamtejszy cmentarz parafialny, w 1983 roku rodzina Franczaka przeniosła Jego prochy. W maju 2007 roku, z inicjatywy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Obszaru Wschodniego w Lublinie oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, przy nekropolii odsłonięto pomnik ostatniego partyzanta RP. W sobotę złożono przy nim kwiaty i zapalono znicze.

Podczas spotkania w remizie wręczono odznaki za trzykrotny udział w marszu oraz pamiątkowe medale tym, którzy uczestniczyli w nim po raz piąty. Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika, uhonorowany został Nagrodą im. sierż. Józefa Franczaka „Lalusia” za „wybitne zaangażowanie w przywracanie Polakom pamięci o bohaterach powojennej Polski”. Przyznała ją Fundacja Kwartalnika Wyklęci. Michał Kamela, decyzją Jana Kasprzyka, szefa Urzędu ds. Kombatantów, otrzymał medal Pro Patria. Nagrodę im. Michała Krupy „Wierzby” otrzymał Norbert „Smoła” Smoliński, wokalista, założyciel zespołu Contra Mundum. Podziękowania za lata owocnej współpracy i wspieranie środowisk patriotycznych złożono Marcinowi Krzysztofikowi, byłemu dyrektorowi IPN Lublin.

W marszach zawsze uczestniczy Marek Franczak, syn „Lalusia”, który podkreśla, że budujące jest dla niego to, że o bohaterstwie Żołnierzy Wyklętych pamiętają nie tylko starsi, ale uczą się o nich i najmłodsi: – Cieszę się, że dorośli zaszczepiają w swoich dzieciach patriotyzm, przybliżają im historię naszego kraju i ludzi walczących o wolną Polskę, w tym sylwetkę mojego taty.

Podziękowania

– W tym roku trasa była troszeczkę inna niż zazwyczaj, przeszliśmy ponad 30 km. Nowością był też postój i poczęstunek w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kozicach Dolnych. Za miłe przyjęcie serdecznie dziękujemy Elżbiecie Gaudzie, dyrektor ośrodka. Słowa uznania kierujemy również do wszystkim uczestników sobotniego marszu, którzy wytrwale podążali śladami „Lalusia”. Cieszymy się, że w spotkaniu wziął udział Tadeusz Płużański, syn Tadeusza Ludwika Płużańskiego ps. Tadeusz Radwan, uczestnika kampanii wrześniowej, uczestnika podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego – podsumowuje M. Kamela.

Honorowy patronat na VI edycją marszu sprawowali: Waldemar Jakson-burmistrz Świdnika, Michał Cholewa – burmistrz Piask i Łukasz Reszka-starosta świdnicki.

aw

« z 4 »

Artykuł przeczytano 4918 razy

Last modified: 25 października, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?