piątek, 29 marca 2024r.

Świdnik świętował urodziny

Autor: |

Była uroczysta sesja, okolicznościowe przemówienia, odznaczenia i wyróżnienia. Świętowali również najmłodsi, zwycięzcy konkursu „Memu miastu na urodziny”. Uroczystości zakończyła część artystyczna w wykonaniu świdnickich muzyków i tancerzy.

Dokładnie jutro minie 65. rocznica wydania rozporządzeniem rady ministrów, które zaliczało w poczet miast „w województwie lubelskim – gromadę Adampol w powiecie lubelskim”.  W tym samym dokumencie ustalono nazwę nowego samorządu na Świdnik. Uroczystości upamiętniające to wydarzenie odbyły się dzisiaj. Rozpoczęła je msza święta w kościele pw. NMP Matki Kościoła.

Tuż po nabożeństwie radni miejscy zebrali się na uroczystą sesję. Podczas posiedzenia zdecydowali m.in. o przyznaniu ponad 2 mln zł pomocy dla powiatu. Pieniądze są przeznaczone na dofinansowanie drugiego etapu remontu ul. Racławickiej.

Druga z uchwał dotyczyła wpisania w poczet honorowych obywateli Świdnika gen. Jerzego Piłata. Pochodzący ze Świdnika pilot był, m.in. dowódcą 12 Bazy Lotniczej w Mirosławcu. Zginął 23 stycznia 2008 roku w katastrofie lotniczej samolotu CASA.

– Nadanie tytułu honorowego obywatelstwa jest wyrazem szacunku i uznania za wzorową służbę w Siłach Powietrznych Rzeczpospolitej Polskiej, nienaganną postawę wobec podwładnych, przyjaciół i rodziny oraz śmierć poniesioną w służbie ojczyzny – uzasadniał Włodzimierz Radek, przewodniczący Rady Miasta. – Generał Piłat może być przykładem dbałości o zawodowy etos i chluby z wojskowych tradycji.

W uroczystej sesji uczestniczyła rodzina świdnickiego pilota. Za wyróżnienie władzom miasta i radnym dziękowała matka generała Piłata. Po zakończeniu posiedzenia, dalsza część uroczystości została przeniesiona do siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku.
– Jesteśmy bardzo młodym miastem, ale przez ten krótki okres wielokrotnie zapisywaliśmy się w historii Polski – mówił burmistrz Waldemar Jakson. – Wielka w tym zasługa ludzi, którzy są najcenniejszym elementem każdego miasta. Przyjeżdżali z różnych zakątków kraju, przywieźli ze sobą swoje tradycje i wartości. Wśród nich najważniejsza była wierność, wobec Boga, bliźnich i siebie. Cały czas pamiętamy o przeszłości, ale patrzymy w przyszłość i robimy wszystko, co tylko się da, żeby mieszkańcom w Świdniku żyło się jak lepiej.

– 65 lat w życiu człowieka to duży bagaż życiowy, w przypadku miasta to ponad dwa pokolenia mieszkańców. Ich pracy, radości i smutków. Tworzyli Świdnik, środowisko i historię. Zdali najważniejszy egzamin dla człowieka. Nie tylko wybudowali miasto, z którego jesteśmy dumni, ale zachowali również godność, szacunek dla samego siebie, dla człowieka – mówił Włodzimierz Radek.

Przewodniczący rady przeczytał również listy z życzeniami od Artura Sobonia, wiceministra inwestycji i rozwoju oraz starosty Łukasza Reszki.

W imieniu marszałka Jarosława Stawiarskiego, głos zabrał Mirosław Tarkowski, dyrektor departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Narodowego UM oraz świdnicki radny. – Uważam, że ta historia jest budowana i dzisiaj w każdym dniu funkcjonowania miasta. Tworzą ją też ludzie, którzy działają w samorządzie od wielu lat. Efekty tej pracy są widoczne na każdym kroku od chodników, ulic, osiedli aż po infrastrukturę sportową – podkreślał. – Elementem, który będzie najlepszą oceną dla rządzących będzie liczba osób w nim zamieszkujących. Mam nadzieję, że Świdnik będzie tym miejscem, gdzie mieszkańców mówiących ciepło, serdecznie i przyjaźnie o swoim mieście będzie jak najwięcej.

Prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka reprezentowała wiceprzewodnicząca Rady Miasta, Marta Wcisło. Przekazała na ręce władz Świdnika okolicznościowy list z życzeniami i gratulacjami. W dalszej części uroczystości wręczono miejskie odznaczenia osobom zasłużonym dla miasta.

Na urodzinach Świdnika nie zabrakło również najmłodszych mieszkańców. Przyszli ze swoimi rodzicami odebrać nagrody w konkursie plastycznym organizowanym przez Głos Świdnik pt. Memu miastu na urodziny. Przedszkolaki i uczniowie klas I-III wykazali się ogromnym talentem plastycznym i pomysłowością. Na konkurs przysłali blisko 200 prac, wykonanych najróżniejszymi technikami. Ich małe dzieła można było podczas całej uroczystości podziwiać na specjalnej wystawie.

Świętowanie 65 – lecia Świdnika zakończyła część artystyczna. Wzięła w niej udział Helicopters Brass Orchestra, Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy” oraz uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Muzycznej I stopnia im. Rodziny Wiłkomirskich.

 

Odznaczenia i wyróżnienia:

Tytuł „Zasłużony dla miasta” – Wspólnota Świdnicka

Nil Virtuti Civili Invium – Edyta Socha i Joanna Makuszewska
Amicus Civitatis – Piotr Bernat, Andrzej Wiśnioch
Bene Merenti Civitati Świdnik – Bogusław Kocira, Leszek Gierszon, Krzysztof Janusz, Bogdan Błaszczuk, Anita Woźniak, Janusz Adamczyk, Nikodem Buchowiecki, Juliana Farbotka, Agnieszka Latała

 

Zwycięzcy i wyróżnieniu w konkursie „Memu miastu na urodziny”

Kategoria przedszkola:
I miejsce: Karolina Czapiewska, Przedszkole nr 4
II miejsce: Aurelia Karbowiak
III miejsce Jakub Zdunek, Niepubliczne Przedszkole Kubuś Puchatek i Przyjaciele

Wyróżnienia:
Stanisław Mróz, Niepubliczne Przedszkole Kubuś Puchatek i Przyjaciele
Lena Sawa, Przedszkole nr 4
Ania Zgierska, Niepubliczne Przedszkole Kubuś Puchatek i Przyjaciele
Julia Winiarczyk, Niepubliczne Przedszkole Kubuś Puchatek i Przyjaciele
Wiktoria Łysiak, Niepubliczne Przedszkole Kubuś Puchatek i Przyjaciele

Kategoria szkoły podstawowe:
I miejsce: Oliwier Trąbka, SP nr 5, Natalia Roczeń, SP nr 5
II miejsce: Weronika Sierpień, SP nr 3, Amelia Domaradzka, SP nr 4
III miejsce: Wiktoria Demucha, SP nr 3

Wyróżnienia:
Jakub Mazurkiewicz, SP nr 5
Kacper Opoka
Tomasz Świć, SP nr 3
Maja Krzaczek, SP nr 3
Gabriela Lasota, SP nr 3

« z 2 »

Artykuł przeczytano 7890 razy

Last modified: 9 października, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »