poniedziałek, 15 sierpnia 2022r.

Świdnik na szczycie

Autor: |

W województwie nie wyprzedziła go żadna gmina. W całej Polsce jest 11 miast, które zostały sklasyfikowane wyżej. Światło dzienne ujrzał właśnie najnowszy ranking finansowy samorządów.

Publikacja od kilku lat jest przygotowywana przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie i Krajową Radę Regionalnych Izb Obrachunkowych. Przy opracowaniu zestawienia współpracuje również Instytut Studiów Wschodnich, dobrze znany choćby z organizacji Europejskiego Kongresu Samorządów i Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Świdnik pojawia się w rankingu od kilku lat i skutecznie pnie się w górę. Przygotowując publikację, specjaliści bazują przede wszystkim na danych finansowych samorządów. Wszystkie gminy dzielą na kategorie, żeby ich porównanie było bardziej miarodajne. Oddzielnie oceniają gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie, miasta na prawach powiatu i powiaty ziemskie. Analizując ich kondycję ekonomiczną, twórcy rankingu wzięli pod uwagę, m.in.: udział dochodów własnych, wydatków inwestycyjnych, środków europejskich i zobowiązań w dochodach ogółem. Sprawdzają również udział w wydatkach bieżących, kwot przeznaczanych na wynagrodzenia i pochodne od pensji, a także udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących miast i gmin.

Świdnik znalazł się w grupie 236 gmin miejskich. Co ciekawe, w poprzednim rankingu zajmował 48 pozycję. Teraz poszybował na 12 miejsce.

– Od lat staramy się tak zarządzać finansami miasta, żeby mogło rozwijać się w sposób zrównoważony. Stawiamy na nowe inwestycje, które z jednej strony będą odpowiadać na potrzeby mieszkańców, a z drugiej dadzą Świdnikowi możliwość rozwoju w perspektywie długofalowej – tłumaczy burmistrz Waldemar Jakson. – Oczywiście pracujemy nie dla rankingów, cieszymy się jednak, że nasze decyzje i sposób zarządzania miastem jest doceniany.

Jednym z bardzo istotnych wskaźników w rankingu są nakłady na inwestycje. W 2019 roku zamknęły się kwotą 90 mln zł, w zeszłym, mimo pandemii, wyniosły ponad 94 mln zł. Plan na bieżący rok to ponad 70 mln zł na nowe zadania i przedsięwzięcia.

– Trend inwestycyjny utrzymujemy od wielu lat, co świadczy o dobrej kondycji finansowej samorządu. Nie zwolniliśmy w minionym roku, mimo że zaskoczył nas wieloma wydatkami i dodatkowymi obciążeniami związanymi z pandemią. W obecnym również przeznaczamy ogromną kwotę na nowe przedsięwzięcia – zaznacza Ewa Jankowska, sekretarz miasta. Dodaje: – Cieszymy się, że nasze wysiłki doceniają również mieszkańcy i osoby przyjezdne, które coraz chętniej wybierają Świdnik na swoje miejsce do życia.

Jak poszło innym?

W całym kraju jest 236 gmin miejskich, w województwie lubelskim 14. W głównym rankingu Świdnik znalazł się na 12 miejscu, natomiast na Lubelszczyźnie zajął 1 miejsce. Co więcej, kolejne na liście Puławy zajmują dopiero 85 pozycję w kraju. Na dalszych miejscach znalazły się: Krasnystaw (94 w kraju), Tomaszów Lubelski (116 w kraju), Biłgoraj (128 w kraju), Lubartów (155 w kraju), Kraśnik (205 w kraju), Radzyń Podlaski (215 w kraju) czy Dęblin (225 w kraju)

Artykuł przeczytano 1441 razy

Last modified: 22 stycznia, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »