To hasło wydarzenia, które już po raz dziewiąty odbędzie się w naszym mieście. W ten sposób jego organizatorzy: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Świdniku, Stowarzyszenie Przyjaciół Ośrodka i Specjalistyczne Centrum Wspierające Edukację Włączającą chcą zachęcić dzieci, młodzież i dorosłych do wyrażenia solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami
– Kwiecień to miesiąc świadomości autyzmu. Naszym celem jest szeroko rozumiana integracja osób niepełnosprawnych z zaburzeniami ze spektrum autyzmu ze społecznością lokalną. Działania skierowane są do wszystkich mieszkańców miasta i powiatu. Zależy nam na dotarciu do jak najszerszego grona, by propagować wiedzę i podnosić świadomość społeczną na temat osób dotkniętych tym zaburzeniem – wyjaśnia Elżbieta Krupa, dyrektor SOSW.
Świat na niebiesko
Działania podzielono na dwa etapy. Pierwszym było ogłoszenie IV Powiatowego Konkursu Plastycznego „Świat w niebieskiej ramce” dla dzieci przedszkolnych i uczniów kl. I-III szkół podstawowych Świdnika i powiatu świdnickiego oraz placówek specjalnych. Jego celem jest przybliżenie problematyki zjawiska autyzmu, a także kształtowanie postaw zrozumienia i tolerancji wobec osób dotkniętych zaburzeniami ze spektrum autyzmu, inkluzja oraz integracja uczestników. Wyniki plastycznej rywalizacji zostaną zamieszczone na stronie www.sosw.eu. Uroczyste otwarcie wystawy, wręczenie nagród i podziękowań odbędzie się 21 kwietnia, o godzinie 10.00, w siedzibie głównej Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej.
Pomaszerujmy razem
Druga część akcji to happening „Idź, maszeruj dla Autyzmu”. 20 kwietnia świdniccy uczniowie wyruszą ze swoich placówek, by o godz. 10.00 spotkać się na placu Konstytucji 3 maja. Na znak solidarności z osobami ze spektrum autyzmu będą mieli niebieskie elementy ubrania, emblematy, baloniki, serduszka i banery z hasłem. Na placu rozmieszczonych będzie kilka stacji: namiot sensoryczny, zabawy i tańce integracyjne, malowanie twarzy, salonik fryzjerski, malowanie na folii, a także punkt informacyjno-konsultacyjny połączony z informacją o SCWEW i OWiT. Na zakończenie spotkania, w ramach podziękowania za udział w happeningu, organizatorzy zaplanowali dla uczestników słodki poczęstunek i drobne gadżety.
– Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego miasta do wzięcia udziału w naszym przedsięwzięciu jako wyraz empatii, solidarności z osobami ze spektrum autyzmu i ich rodzinami – dodaje E. Krupa.
ow, fot. praca zgłoszona do jednej z poprzednich edycji konkursu plastycznego
SOSW zachęca również do udziału w konkursie “Czyste powietrze – krajobraz pełen zieleni”. Szczegóły na plakacie.
Artykuł przeczytano 1129 razy
Last modified: 17 kwietnia, 2023