poniedziałek, 26 lutego 2024r.

Świdniczanie pomagają

Autor: |

Coraz więcej świdniczan włącza się w akcje pomocy dla służb medycznych, domów pomocy społecznej i wolontariuszy wspierających osoby starsze i samotne. Polegają one głównie na szyciu maseczek lub fartuchów ochronnych. Przed świętami wielkanocnymi na apel Centrum Wolontariatu w Lublinie odpowiedziało Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdniku.

– O szyciu maseczek przeczytaliśmy na stronie internetowej. Po skontaktowaniu się z Centrum, okazało się jednak, że większe zapotrzebowanie jest teraz na szycie okryć ochronnych dla pracowników służby zdrowia. Postanowiliśmy spróbować – wyjaśnia Iwona Ratajczak, przewodnicząca świdnickiego koła.

Tego zadania podjęły się pracownice  Warsztatu Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy: Agnieszka Grela, Marta Więckowska, Agnieszka Stachyra i Emilia Królik.

– Otrzymaliśmy belę materiału i wykroje – mówi Wiesława Staszczak, kierownik WTZ i koordynatorka działań. – Krojenie odbywało się w placówce, bo tutaj mamy duży stół, odpowiedni do takiej pracy. Natomiast panie szyły już indywidualnie w domach. W Wielki Piątek, do Centrum Wolontariatu przekazaliśmy 50 gotowych strojów. Jeśli tylko będzie taka potrzeba, w każdej chwili możemy podjąć dalszą współpracę z lubelską placówką.

Na razie świdnickie koło zajmie się szyciem maseczek.

– Zakupiliśmy materiał i będziemy szyć maseczki ochronne na własne potrzeby, ale też planujemy przekazać je innym potrzebującym, na przykład szpitalowi – dodaje I. Ratajczak.

Jeśli ktoś chciałby włączyć się w działania lubelskiego Centrum Wolontariatu, może dzwonić pod numer 81 5342652  (zbieranie krawcowych i krawców).

Wsparcie dla DPS w Krzesimowie

Świdnickie maseczki trafiły do Domu Pomocy Społecznej w Krzesimowie. Przekazali je państwo Halina i Tadeusz Wójcikowie z Pracowni firan i zasłon. Podobne wsparcie placówka otrzymała również od facebookowych grup Pomoc dla służb medycznych Lublin oraz Nitki Życia – szyjemy maseczki Łęczna.

Natomiast na stronie https://pomagam.pl/9d7wrded?fbclid=IwAR0oruYIjQRHQytOOCUjf0fTV-MKj5Wn629YY42gmkEFuTYouZ1V-aRJUVA zorganizowano zbiórkę na zakup mydeł i kremów do rąk dla podopiecznych ośrodka i ich opiekunów. Potrzebna kwota to 1 tys. zł. Na koncie jest już ponad połowa tej sumy.

aw, fot. PSONI Świdnik

Artykuł przeczytano 1690 razy

Last modified: 15 kwietnia, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »