środa, 13 listopada 2024r.

Świdniczanie podbili Kijów

Autor: |

Kilka miesięcy temu gościli we Lwowie, gdzie wystąpili podczas „Nocy Teatrów”. Niedawno ponownie odwiedzili Ukrainę, by znów zaprezentować się przed tamtejszą publicznością. Tym razem celem grupy taneczno-teatralnej „Pasjonaci” ze świdnickiego Środowiskowego Domu Samopomocy stała się stolica naszych wschodnich sąsiadów i międzynarodowe wydarzenie „Skazani na szczęście”. To jednak nie jedyni reprezentanci Polski, których oklaskiwał Kijów. Na scenie pojawiły się również „Motyle” z Warsztatu Terapii Zajęciowej PSONI Koło w Świdniku.

Akcja społeczno-artystyczna „Skazani na szczęście” organizowana jest przez Organizację Publiczną Związek Matek „Słoneczny promień”. Jej celem jest identyfikacja i ujawnienie twórczego potencjału osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz promowanie oryginalnej sztuki, a także integrowanie ich ze światową kulturą i społeczeństwem.
– Projekt, w którym uczestniczyli nasi podopieczni, jest jednym z najważniejszych aspektów rozwoju edukacji włączającej na Ukrainie – wyjaśnia Renata Elmerych, instruktor grup „Pasjonaci” i „Motyle”. – To wielki zaszczyt, że zostaliśmy zaproszeni na tak ważne wydarzenie. Byliśmy jedynymi zespołami z Polski.
W Kijowie zaprezentowały się również zespoły z Ukrainy, Białorusi oraz Litwy. Swoimi występami zapewniły widzom wiele emocji. Artyści ze Świdnika zagrali dwa spektakle. „Pasjonaci” przygotowali swoją „Historię pewnej miłości”.
– Widowisko prowadzi nas od momentu kłótni dwojga zakochanych, przez retrospekcję, do czasów początków ich miłości, zauroczenia sobą, rozwoju uczucia, aż po chwilę, gdy nadciągają nad ich związek ciemne chmury i wszystko zaczyna się w nim burzyć. Spektakl osadzony jest w scenerii lat dwudziestych Nowego Jorku, z muzyką i tańcem musicalowym, w dużej mierze improwizowanym i opartym na pomysłach i ruchach artystów. Aktorzy wprowadzają widza w historię miłości dwojga ludzi, którą każdy z nas przeżył lub mógłby przeżyć – opowiada R. Elmerych.
„Motyle” z kolei pokazały przedstawienie „Chwilo trwaj…!”. Widowisko zostało nagrodzone na tegorocznym Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”, zorganizowanym przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz Fundację im. Brata Alberta.
– Obie grupy wspaniale zaprezentowały się na scenie. Publiczność nagrodziła je gromkimi brawami – dodaje pani Renata.
W czasie swoich artystycznych wojaży, podopieczni PSONI Koło w Świdniku znaleźli też czas, by spojrzeć na Kijów oczami turysty i poznać jego historię.
af, fot. ŚDS

Artykuł przeczytano 1632 razy

Last modified: 30 października, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content