sobota, 20 lipca 2024r.

Świdniczanie na krakowskich Senioraliach

Autor: |

1 września niepodzielnie należał do seniorów. W Krakowie odbyły się X Międzynarodowe Senioralia, w których wzięli również udział przedstawiciele naszego miasta. Reprezentowało go 55 osób ze Świdnickiej Rady Seniorów, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów,  Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Klubu Seniora w Świdniku,  Klubu Seniora „Spokojna Przystań” przy Spółdzielni Mieszkaniowej, Centrum Aktywności Kobiet przy Centrum Usług Społecznych, Klubu Seniorów Lotnictwa. 

Świdniczanie pojechali na wydarzenie po raz drugi, na wniosek Świdnickiej Rady Seniorów, w ramach programu „Gmina Przyjazna Seniorom”.

– Dziękujemy za wsparcie i zaangażowanie burmistrzom Waldemarowi Jaksonowi, Marcinowi Dmowskiemu i Jerzemu Irsakowi, a także Andrzejowi Mańce, dyrektorowi CUS. W organizacji przedsięwzięcia wzięły udział Alicja Tynecka (ŚRS), Anna Łakota (KS w Świdniku), Anna Stachyra (świdnicki oddział PZERiI), Bogusława Pawłowska (KS „Spokojna Przystań”). Słowa podziękowania kierujemy też do Katarzyny Kędzierskiej, dyrektora Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego UM w Lublinie, która wraz z nami dumnie szła w pochodzie, niosąc baner Świdnika – mówią seniorzy uczestniczący w krakowskiej imprezie, która została zorganizowana przez Stowarzyszenie Manko–Głos Seniora oraz Międzynarodowy Instytut Rozwoju Społecznego, a współfinansowana była ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Urząd Miasta Krakowa.

Wydarzenie zgromadziło ponad 5000 seniorów z ponad 100 miast zrzeszonych w programie „Gmina Przyjazna Seniorom-Ogólnopolska Karta Seniora” oraz 11 państw w ramach projektu „Głos Seniora Polaków za granicą” – Litwy, Australii, Austrii, Wielkiej Brytanii, Białorusi, Ukrainy, Słowacji, Hiszpanii, Ameryki, Niemiec i Francji.

X Międzynarodowe Senioralia rozpoczęły się od uroczystej mszy w Bazylice Mariackiej, w intencji Pogodnej Jesieni Życia. Po zakończeniu Eucharystii seniorzy na czele z Łukaszem Salwarowskim, prezesem stowarzyszenia, ruszyli ulicami miasta w największej w Europie paradzie „Senior ma Moc” (ponad 4000 uczestników). Towarzyszyły im transparenty, wesołe okrzyki i śpiewy. Po okrążeniu Rynku parada skierowała się w stronę Parku Jordana, gdzie Ambasadorzy Głosu Seniora odebrali symboliczne klucze do miasta.

W kolejnej części odbyły się wykłady edukacyjne na temat zdrowia, bezpieczeństwa, polityki senioralnej i aktywizacji seniorów. Uczestnicy mogli skorzystać z bezpłatnych badań: kardiologicznych, ciśnienia, słuchu, wzroku, cukru, gęstości kości czy pomiaru masy ciała. W ramach kampanii „Zażywaj Leki Bezpiecznie” przygotowano bezpłatny przegląd lekowy pod kierownictwem prof. Agnieszki Neumann-Podczaski. Dużą popularnością cieszyły się konsultacje kardiologiczne z prof. Piotrem Jankowskim. Na stoisku „Bezpieczny Senior Głosu Seniora”, w ramach programu „Stop manipulacji, nie daj się oszukać”, ostrzegano przed nowymi metodami oszustw. Na uczestników Senioraliów czekały, między innymi, zajęcia ruchowe Speedball i bule, stoisko „Ryneczek Seniora” z ekologicznymi i prozdrowotnymi produktami. Zgromadzeni mieli okazję zapoznać się z ofertą licznych firm, honorujących Ogólnopolską Kartę Seniora.

Część rozrywkowa wydarzenia składała się z ponad 20 występów zespołów seniorskich, koncertów Alexandra Martineza z Filipin, Krzysztofa Bigaja, Radosława Suligi i Magdaleny Suruło, a także konkursów z nagrodami. Entuzjazm publiczności wzbudził pokaz mody „Stylowi Seniorzy”, w którym wzięło udział ponad 150 seniorów. Świdniczanki: Alicja Tynecka, Wanda Krupińska, Bogusława Pawłowska i Jadwiga Szeremeta zaprezentowały stroje pod hasłem „Cztery pory roku”, przygotowane przy współpracy z Magdą Poprawską z Klubu Seniora w Świdniku.

Tradycyjnie imprezę zwieńczyła Międzypokoleniówka ze słynną na świecie DJ Wiką – Wirginią Szmyt, Ambasadorką Głosu Seniora.

« z 2 »

 

 

Artykuł przeczytano 852 razy

Last modified: 7 września, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content