sobota, 23 września 2023r.

Światła na Wyszyńskiego “znormalnieją”

Autor: |

Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Wyszyńskiego i Klonowej posiada dziwną cechę. Piesi przekraczający Klonową mają zielone światło włączające się razem z samochodami. Osoby, które chcą przekroczyć ul. Wyszyńskiego, muszą najpierw nacisnąć przycisk i czekać, niejednokrotnie nawet dwie zmiany świateł, żeby móc przekroczyć jezdnię.

Zdaniem części mieszkańców obec­ny sposób regulacji ruchu na skrzy­żowaniu może powodować nie­bezpieczeństwo. Niektórzy próbują przejść ulicę przed, bądź za przej­ściem, żeby ominąć światła. Inni, nie zważając na nic, przekraczają jezdnię przy czerwonym świetle, bo „skoro samochody jadące Klonową je mają, to i ja powinienem”. Nie­trudno wyobrazić sobie sytuację, kiedy skręcający z Klonowej, w dół ul. Wyszyńskiego, widząc czerwo­ne światło dla pieszych nie zwolni przed przejściem. Jeśli pojawi się na nim niecierpliwy przechodzień, nie­szczęście gotowe.

Uwzględniając wnioski mieszkań­ców urzędnicy planują zmienić or­ganizację sygnalizacji świetlnej w tym miejscu.

– Nie wystarczy po prostu podejść do skrzynki kontrolującej pracę sygnalizacji, by zmienić porządek działania świateł. Wymaga to koor­dynacji działań Urzędu Miasta, Lu­belskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych i Starostwa Powiato­wego. Do nas należy zapropono­wanie nowego algorytmu pracy sygnalizacji. Starostwo musi to rozwiązanie zaakceptować, a LPRD ustawić po nowemu organizację świateł – tłumaczy Mariusz Leniak z wydziału mienia komunalnego UM.

Nie jest jeszcze przesądzone, że zie­lone światło na ul. Wyszyńskiego będzie się zmieniało dla kierowców i pieszych jednocześnie. Być może pozostanie konieczność wciskania guzika, jednak z pewnością będzie ono pojawiało się znacznie szyb­ciej. Tak czy inaczej, płynność ruchu pieszych zmieni się na lepsze.

Artykuł przeczytano 1558 razy

Last modified: 22 lutego, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »