poniedziałek, 14 października 2024r.

Srebrny Atlas po raz dwudziesty!

Autor: |

Nie będzie ani bardziej, ani mniej ważny niż pozostali, otrzyma taką sama statuetkę, jak wszyscy jego poprzednicy. Ale za to będzie dwudziesty! Rozpoczynamy jubileuszową edycję plebiscytu na Świdniczanina Roku. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób podkreślić wyjątkowość tego wydarzenia i postanowiliśmy, ten jeden raz, ustanowić honorowy tytuł dla osób, które otrzymają go bez poddawania pod głosowanie. Ilu będzie honorowych Świdniczan Roku? Dowiemy się 9 czerwca, podczas gali rozstrzygnięcia plebiscytu, w drugim dniu Świdnik Air Festiwal 2019.

Od przyszłego tygodnia, w kolejnych wydaniach Głosu Świdnika, będziecie Państwo mogli zapoznać się z sylwetkami kandydatów. Dzisiaj publikujemy jedynie ich wizytówki. W szranki rywalizacji o statuetkę Srebrnego Atlasa stają: Bogusław i Grzegorz Jędrasik – właściciele firmy Navcom Systems, Ewa Kossowska – kierownik Miejskiego Centrum Profilaktyki, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Rodziny Wiłkomirskich, Aneta Ptaszyńska – pracownik naukowy UMCS, Szkolny Klub Wolonta
riatu przy Szkole Podstawowej nr 3, oraz Renata Szuryga, instruktor grupy plastycznej Pod Błękitną Paletą w Miejskim Ośrodku Kultury. W piątek (19 kwietnia) opublikujemy również pierwszy kupon plebiscytowy. W sumie będzie ich siedem.

Bogdan i Grzegorz Jędrasik

W 2001 roku rzucili się z motyką na słońce. Postanowili założyć firmę działającą w niezwykle wymagającej branży lotniczej. Pierwsze certyfikaty Urzędu Lotnictwa Cywilnego otrzymali cztery lata później. Następnie zdobyli pozytywną opinię Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych w dziedzinie napraw sprzętu radionawigacyjnego, przyrządów pokładowych stosowanych w lotnictwie, obsługi sprzętu na statkach powietrznych oraz wykonywania stanowisk kontrolno – pomiarowych do przeprowadzania napraw i koncesję MSWiA na obrót podzespołami pochodzącymi ze statków powietrznych, należących do sił zbrojnych oraz służb porządku publicznego. Ogromnym osiągnięciem było zakończenie konstrukcji i dopuszczenie do eksploatacji unikalnej, Ruchomej Bazy Obsługowej, następnie wygrana w przetargu na obsługę śmigłowców Mi-2 dla Ministerstwa Obrony Narodowej. Jak przystało na przedsiębiorców, którzy osiągnęli już pewien poziom satysfakcji zawodowej, bracia Jędrasikowie zaczęli włączać się w inicjatywy popularyzujące lotnictwo, a wśród nich „LOTNICZE DEPUŁTYCZE” i Świdnik Air Festival.

Ewa Kossowska

Od 16 lat prowadzi Miejskie Centrum Profilaktyki. Pod jej rządami zmieniło się ono nie do poznania. Lista inicjatyw, z którymi centrum wychodzi do społeczności Świdnika liczy kilkadziesiąt pozycji. Naczelną zasadą filozofii E. Kossowskiej w aktywności zawodowej jest prymat profilaktyki zdrowia rodziny nad działaniami interwencyjnymi. Wyrazem tego jest na przykład grupa rozwoju osobistego dla osób dorosłych czy też coroczna akcja ”Dla zdrowia – listopad miesiącem profilaktyki”. MCP organizuje również wydarzenia, które pozornie luźno związane są z profilem działalności placówki, takie jak Przeglądu Spektakli Profilaktycznych „Żyć Pełnią”, bądź zajęcia taneczne.

Państwowa Szkoła Muzyczna I st.

Działalność rozpoczęła w styczniu 1973 r. Założona została na podbudowie Społecznego Ogniska Muzycznego przy Zakładowym Domu Kultury WSK Świdnik. Jej pierwszym dyrektorem był Teofil Nowosad. W 2003 roku placówce nadano imię Rodziny Wiłkomirskich, a jej szefową została Beata Olszańska. Od kilku lat szkoła funkcjonuje w nowej siedzibie, przy ul. Króla Pole 7. Nauka odbywa się w cyklach sześcioletnim i czteroletnim. Uczniowie mogą rozwijać umiejętność gry na fortepianie, gitarze, skrzypcach, wiolonczeli, kontrabasie, flecie poprzecznym, klarnecie, saksofonie, akordeonie, perkusji i trąbce. Odnoszą wiele sukcesów w konkursach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Biorą udział w popisach klasowych i koncertach, często uświetniają też uroczystości miejskie. W placówce działają chór szkolny, zespół instrumentalny i ZTL Leszczyniacy.

Aneta Ptaszyńska

Absolwentka biotechnologii UMCS, autorka licznych publikacji i grantów naukowych poświęconych m.in. nowym substancjom leczniczym przeciwko grzybom chorobotwórczym. Zajmuje się badaniami dotyczącymi nosemozy – groźnej choroby pszczoły miodnej. Współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą, a wyniki jej badań stały się podstawą trzech zgłoszeń patentowych i wielu publikacji naukowych. W ubiegłym roku zwyciężyła w 9. edycji ogólnopolskiego konkursu „Innowacja jest Kobietą”, zorganizowanego przez Fundację Kobiety Nauki – Polska Sieć Kobiet Nauki. Nagrodą była promocja zwycięskiego wynalazku podczas Międzynarodowych Targów „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty” IENA 2018 w Norymberdze. Również w ubiegłym roku dr A. Ptaszyńska została zaproszona przez kanadyjskie organizacje pszczelarskie do Edmonton na konferencję poświęconą hodowli tych pożytecznych owadów.

Szkolny Klub Wolontariatu

Powstał w 2007 roku w Gimnazjum nr 1 (obecnie Szkoła Podstawowa nr 3), z inicjatywy Katarzyny Radek, szkolnego pedagoga oraz Urszuli Szabatowskiej, nauczycielki chemii. W każdym roku szkolnym należy do niego ok. 30-40 uczniów. Wrażliwi na ludzkie nieszczęście, nigdy nie odmawiają pomocy innym. Współpracują z Komitetem SOS, na przykład przy okazji Dnia Chorego, a także z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Miejskim Centrum Usług Socjalnych i świdnickim kołem PSONI. Biorą udział w zbiórkach żywności, organizują kiermasze i dyskoteki charytatywne, jeżdżą do pogotowia opiekuńczego, by bawić się z jego podopiecznymi. Wspierają lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia, akcję „Szlachetna Paczka” oraz schroniska dla bezdomnych zwierząt.

Renata Szuryga

Jest malarką i opiekunką grupy plastycznej „Pod Błękitną Paletą”, działającej w Miejskim Ośrodku Kultury. Na swoim koncie ma wystawy indywidualne oraz grupowe. Od 20 lat pasją do sztuki dzieli się z najmłodszymi, a od kilku także z dorosłymi. Jej podopieczni zdobywają nagrody w konkursach o zasięgu wojewódzkim i ogólnopolskim. Pierwsze kroki w malarstwie stawiała w Zespole Szkół Plastycznych w Lublinie, później swoją przygodę kontynuowała na studiach. Jej wielką pasją są również podróże. Zawsze przywozi z nich wiele wspomnień i inspiracji do pracy, którymi dzieli się z podopiecznymi. Piękno dostrzega nie tylko w greckich wyspach, ale też w polskiej Sosnowicy, Dąbrowicy czy jej ukochanym Wrzosowie.

 

 

Artykuł przeczytano 2921 razy

Last modified: 23 października, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content