Na terenie miasta można spotkać dwa zespoły sokolnicze, które dzięki pomocy drapieżnych ptaków przeganiają uporczywe gawrony.
Na zapytanie ofertowe ogłoszone pod koniec lutego przez Urząd Miasta odpowiedziały dwie firmy. Ostatecznie najkorzystniejszą ofertę przedstawił POLFALCON z miejscowości Kanie. Na wykonanie usługi miasto przeznaczy 75 tys. zł.
– Sokolnicy pracują na wyznaczonych obszarach. Ich obecność nie załatwi problemu całkowicie, aczkolwiek jest to jeden z lepszych sposobów na walkę z gawronami. Inne metody, jak na przykład siatkowanie drzew nie bardzo zdają egzamin – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.
Na terenie Świdnika, podobnie, jak w ubiegłych latach, można spotkać dwa zespoły sokolnicze. Do 30 kwietnia będą płoszyć uciążliwe ptaki na następujących obszarach: Sokolnicy wezmą na cel kolonie gawronów znajdujące się: na terenie wokół bloku przy ul. Słowackiego 1 (strona wschodnia i zachodnia), Niepodległości 16, Słowackiego 5, Kochanowskiego 4 oraz teren przy Słowackiego 11, Mickiewicza 4, Kochanowskiego 4, Niepodległości 24; teren wokół budynków przy ul. Niepodległości 17, 3 Maja 4 i 6 oraz wzdłuż 3 Maja; teren przyległy do ul. Głowackiego (strona północna), wokół placu zabaw i 3 Maja 10 (strona południowa); skwer między sądem a budynkiem przy ul. Wyszyńskiego 14; teren wokół budynku przy ul. Baczyńskiego 4 oraz skwer z fontanną; teren Przedszkola nr 6 i przyległy – południowa część ul. Środkowej; teren Przedszkola nr 2 i przyległy – ul. Okulickiego 17, 21 i Słowackiego 8, 10; teren przyległy do placu zabaw przy ul. Reja, pomiędzy budynkami położonymi przy ul. Niepodległości 2, Reja 6 i Norwida 3; pas drogowy ul. Hallera i Okulickiego; teren po południowej stronie Urzędu Miasta, ul. Spółdzielcza, teren przyległy do budynków przy ul. Wyspiańskiego 13, 14, 15, 16; teren przyległy do budynków przy ul. Norwida 7, 8 i 10; teren przyległy do kompleksu sportowo-rekreacyjnego „Park Avia” – park po północnej i południowej stronie obiektu, ul. Fabryczna, przyległy do kompleksu odcinek al. Lotników Polskich.
Płoszenie gawronów odbywa się na mocy zgody wydanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Zezwolenie obowiązuje jednak do 2025 roku. Co będzie dalej?
– Będziemy występowali o kolejną zgodę – odpowiada M. Dmowski.
af
Artykuł przeczytano 728 razy
Last modified: 14 marca, 2023