poniedziałek, 26 lipca 2021r.

Spis i naciągacze? “Każda wizyta niby rachmistrza jest próbą oszustwa”

Autor: |

Rachmistrzowie spisowi nie mogą teraz pukać do naszych drzwi. Pamiętajmy: spisujemy się sami lub dostaniemy oficjalny telefon.

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Spis jest obowiązkowy. Podstawową formą udziału w NSPLiM jest samospis. Należy wejść na stronę internetową www.spis.gov.pl i wypełnić ankietę.

Co, jeśli nie mamy dostępu do internetu, nie umiemy lub nie chcemy korzystać z tej formy? Możemy poprosić o pomoc przyjaciela lub kogoś z rodziny.

Innym rozwiązaniem jest wizyta w urzędzie gminy lub miasta. Tam przygotowane są stanowiska spisowe. Ankietę wypełniamy samodzielnie, choć urzędnik może nam pomóc w kwestiach technicznych.

Niestety, pandemia koronawirusa pokrzyżowała spisowe plany. Generalny Komisarz Spisowy zdecydował, że rachmistrzowie nie przeprowadzą – do odwołania – bezpośrednich wywiadów.

O możliwych oszustwach mówił w czwartek, na Radzie Gminy, wójt Damian Daniel Baj.

– Każda próba wizyty niby rachmistrza jest próbą oszustwa. Takie wizyty można zgłaszać organom ścigania – podkreślił samorządowiec. Dodał, że wyjście w teren prawdziwych rachmistrzów spisowych zostanie ogłoszone. – Będzie o tym bardzo głośno w mediach, my też zamieścimy taką informację – dodał.

Jednak rachmistrzowie weszli do gry – od 4 maja dzwonią do domów z numeru specjalnego tel. 22 828 88 88.

(Przeczytaj więcej o spisie przez telefon)

Tutaj może dojść do prób wyłudzenia danych. Dlatego warto zachować czujność.

Tożsamość rachmistrza można sprawdzić na dwa sposoby: korzystając ze specjalnie przygotowanej aplikacji na stronie www.rachmistrz.stat.gov.pl lub kontaktując się z infolinią spisową pod nr tel. 22 279 99 99 (należy wybrać nr 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza).

(rp)

Artykuł przeczytano 308 razy

Last modified: 21 maja, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?