wtorek, 25 stycznia 2022r.

Smartfon zamiast karty w bibliotece

Autor: |

Koniec roku, a w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej same nowości. Czytelnicy korzystający z internetowego konta, dzięki aplikacji  „e-biblioteka Mateusz”, mogą używać smartfonu zamiast tradycyjnej karty bibliotecznej. Z systemem „Mateusz” połączony jest też, działający od dwóch tygodni, książkomat. Wchodząc zaś na stronę internetową placówki, zobaczymy jej zupełnie nową odsłonę, prostszą w obsłudze i dostępną dla wszystkich użytkowników.

System „Mateusz” funkcjonuje w bibliotece od 2014 roku. W tym roku został rozbudowany o nowe funkcje, między innymi dostęp do aplikacji „e-biblioteka Mateusz” oraz dwa czytniki kodów. Dzięki temu czytelnicy mogą w łatwiejszy i szybszy sposób korzystać ze zbiorów biblioteki.

– Użytkownicy wypożyczalni dla dorosłych oraz oddziału dla dzieci i młodzieży, korzystający z internetowego konta czytelnika, mogą pobrać aplikację na telefon, wygenerować kod QR, a następnie użyć go, zamiast tradycyjnej karty w bibliotece. Tym sposobem uzyskujemy łatwy dostęp do stanu swojego konta, wypożyczymy książki, czy też szybko dokonamy przedłużenia terminu wypożyczonych zbiorów – tłumaczy Łukasz Groszek z MPBP.

Nowy katalog online

Udogodnienia te są możliwe również dzięki nowemu katalogowi online, o który wzbogaciła się biblioteka.

– Katalog stał się bardziej nowoczesny, przejrzysty i wygodniej „skalujący się” do urządzeń mobilnych. Z naszych obserwacji i danych z serwera wynika, że już ponad pięćdziesiąt procent naszych odwiedzających korzysta ze smartfonów wchodząc na stronę i katalog biblioteczny. Kolejną nowością jest także długo wyczekiwana funkcja dodania książki do schowka, którą można później zarezerwować, dodać do ulubionych, polecić czytelnikom czy zachować do przeczytania w przyszłości. Dodaliśmy także możliwość sprawdzenia historii rezerwacji, przeszukiwania zbiorów biblioteki po okładkach, a nawet wybrania własnego awatara  – wylicza Piotr Jankowski, dyrektor biblioteki.

Strona w innej odsłonie

Biblioteka może pochwalić się również całkowicie nową stroną, zgodną z tak zwanym standardem WCAG, czyli wytycznymi dotyczącymi dostępności stron internetowych.

– Standard ten określa, jak tworzyć strony internetowe, aby udostępnić je osobom z niepełnosprawnościami np. wzroku, słuchu, ruchu, ale też z niepełnosprawnością intelektualną czy zaburzeniami poznawczymi. Strony internetowe i aplikacje mobilne, które spełniają te wytyczne, nazywamy dostępnymi cyfrowo. Zależy nam, aby nikogo nie wykluczać cyfrowo z naszych usług, być dostępnym dla wszystkich – mówi Ł. Groszek. 

Książkomat dla czytelników

Dwa tygodnie temu został też zainstalowany przy ścianie biblioteki głównej książkomat. Jest to pierwsze takie urządzenie w województwie lubelskim, działające na zasadzie popularnego paczkomatu. Wystarczy zamówić książkę, film lub audiobook przez katalog online i wybrać opcję odbioru w książkomacie.

– Jesteśmy pierwszą biblioteką w województwie lubelskim, która posiada książkomat połączony z systemem bibliotecznym Mateusz. W ciągu pierwszych dwóch tygodni z aplikacji skorzystało blisko dwieście osób. Sądzimy, że z książkomatu skorzysta wielu naszych dotychczasowych, ale liczymy i na nowych czytelników, ponieważ dzięki urządzeniu można będzie odebrać książkę, audiobook czy film 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Mieszkańcy pracujący w godzinach pracy biblioteki będą dzięki temu wreszcie mieli dostęp do zbiorów w dogodnym dla siebie czasie– podkreśla P. Jankowski.

Biblioteka udostępnia też nieodpłatnie dostęp do aplikacji Legimi, stanowiącej obecnie największą bazę e-booków i audiobooków w Polsce. Już niedługo placówka planuje również uruchomić platformę e-prasy, czyli dostęp do wybranych elektronicznych czasopism za pomocą katalogu bibliotecznego.

mj

Artykuł przeczytano 363 razy

Last modified: 30 grudnia, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?