poniedziałek, 26 lipca 2021r.

Składki rozliczy ZUS

Autor: |

Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce zredukować biurokrację i ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie biznesu. Planuje zdjąć z nich obowiązki związane z rozliczaniem składek, co zapobiegnie błędom pojawiającym się obecnie w tego typu dokumentach.

Zarząd ZUS przyjął plan kluczowych projektów do realizacji na najbliższe trzy lata. Jeden z nich zakłada, że instytucja przejmie odpowiedzialność za rozliczenia składek przedsiębiorców. Teraz płatnicy, którzy zatrudniają ludzi, robią to sami.

– Zależy nam na zredukowaniu biurokracji i ułatwieniu prowadzenia biznesu. Po wprowadzeniu reformy, rozliczenia będą zabierały minimum czasu i nie będą wymagały zaawansowanej wiedzy. Przygotujemy dokumenty, a przedsiębiorca tylko je zatwierdzi. Będzie to maksymalnie uproszczone. Chcemy, aby wyglądało to podobnie, jak w przypadku zeznania podatkowego – informuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Takie rozwiązanie zapobiegnie błędom, których teraz w rozliczeniach jest wiele, m.in. w kwestii ustalania podstawy wymiaru składek. Poprawi się jakość danych zgromadzonych na kontach płatników i ubezpieczonych. Pozwoli to szybciej przyznawać zasiłki, emerytury i renty, bo zmniejszy się liczba koniecznych postępowań wyjaśniających.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w województwie lubelskim obsługuje ponad 111 tys. płatników składek. Niemal 40 tys. z nich to podmioty zatrudniające pracowników, które obecnie same rozliczają składki. Pozostali to jednoosobowe firmy, w większości przypadków rozliczne już co miesiąc przez ZUS.

ow

Artykuł przeczytano 430 razy

Last modified: 15 października, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?