– Dopiero na emeryturze zaczyna się życie – mówią studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy w minioną środę zainaugurowali nowy rok akademicki. Nie zamykają się w czterech ścianach, nie przesiadują na kanapie z pilotem w ręku. Udowadniają, że osoby starsze wciąż podążają za marzeniami, rozwijają pasje oraz aktywność fizyczną.
W środę, świdniccy studenci spotkali się po raz piętnasty. Już ponad 150 osób uczestniczy w zajęciach organizowanych w ramach działalności UTW. Podczas uroczystości legitymacje studenckie odebrało kolejnych 11 immartykulowanych żaków.
Studentów przywitał w sali konferencyjnej ratusza wiceburmistrz Marcin Dmowski. Pogratulował w imieniu swoim i burmistrza Waldemara Jaksona możliwości i chęci pogłębiania wiedzy: – Zawsze będziemy wspierać UTW, bo jest to jeden z najprężniej działających uniwersytetów w kraju. Jesteśmy otwarci na wszelkie wasze pomysły i zawsze oferujemy pomoc w rozwiązywaniu problemów. Życzę wytężonej nauki.
Po odśpiewaniu przez studentów hymnu Gaudeamus Igitur, o początkach i działalności uniwersytetu wspominał Andrzej Krygier, prezes UTW w Świdniku. – Początkowo byliśmy filią Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jednak Świdnik jest ambitnym miastem i lubi niezależność. Niestety, nie mogliśmy, po wyodrębnieniu się, użyć określenia Świdnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku, gdyż ubiegła nas w tym Świdnica. Dlatego przyjęliśmy oficjalną nazwę Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Świdniku.
Seniorzy współpracują z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Uniwersytetów Trzeciego Wieku (AIUTA), które jest uznawane za eksperta problematyki gerontologicznej. Regularnie wysłuchują interesujących wykładów, uczestniczą w edukacyjnych zespołach zainteresowań, uczą się języków obcych. Regularnie korzystają z różnych form zajęć wzmacniających sprawność fizyczną. W ramach integracji organizują wyjazdy turystyczne, pikniki, imprezy kulturalne.
– Nie funkcjonuje już zespół informatyczny, który 12 lat temu liczył aż 80 osób. Okazuje się, że nowi studenci to emeryci, którzy wstępują w nasze szeregi ze znajomością obsługi komputera, nabytą w ramach pracy zawodowej – dodaje A. Krygier.
Uniwersytet Trzeciego Wieku współpracuje również, m.in. z Miejskim Centrum Usług Socjalnych, Polskim Związkiem Emerytów Rencistów i Inwalidów, Miejsko-Powiatową Biblioteką Publiczną, Miejskim Ośrodkiem Kultury i placówkami oświatowymi.
Zgodnie z tradycją, w trakcie rozpoczęcia nowego roku akademickiego studenci wysłuchali inauguracyjnego wykładu dr Edwarda Gigilewicza. Tym razem dotyczył herbów szlacheckich w państwie polsko-litewskim, w 450. rocznicę Unii Lubelskiej.
słs
Artykuł przeczytano 3078 razy
Last modified: 4 października, 2019