poniedziałek, 26 lipca 2021r.

Rycerscy drugoklasiści

Autor: |

Dzieci uczęszczające do Szkoły Podstawowej nr 4 postanowiły zostać …rycerzami, ale nie takimi walczącymi, w zbroi i z orężem. Od wojowników zapożyczyły ważne wartości i chęć pomocy innym. Wszystko w ramach projektu „Klasa 2c rycersko”, który realizowały w marcu.

– Powstał ze względu na zapotrzebowanie, jakie pojawiło się po powrocie uczniów do nauki stacjonarnej. Zależało mi na tym, aby odbudować relacje między rówieśnikami i poprawić funkcjonowanie dzieci w szkole poprzez zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa – wyjaśnia Agnieszka Bielak, wychowawczyni drugoklasistów.

Zajęcia obejmowały tematykę tolerancji, savoir – vivre oraz radzenia sobie z emocjami. Dzieci dyskutowały o złości, gniewie, agresji, przemocy, a także o tym, jak ważna jest rozmowa z bliskimi i rówieśnikami.

Na zakończenie projektu drugoklasiści poszukiwali odpowiedzi na pytanie jak być dobrym kolegą? Na początku, przy pomocy badania socjometrycznego „Na zamku”, określili pozycję każdego ucznia w klasie. Odgrywali scenki dramowe i wykonywali mapy mentalne, na których znalazły się pozytywne cechy dzieci z klasy i ich wychowawczyni. Przygotowali również drzewo życzeń. Zawisły na nim listki z wypisanymi zaletami dobrego kolegi.

Na podstawie wszystkich działań uczniowie orzekli, że „być dobrym kolegą to znaczy wspierać innych w trudnych chwilach, wysłuchać ich, doradzić, przytulic i pocieszyć. Trzeba też cieszyć się z sukcesów i wygranej kolegów. Nie zazdrościć im. Bycie dobrym kolegą to także zwrócenie komuś uwagi, gdy robi coś złego i pomoc, aby czynił dobrze”.

– Dobry kolega nie dokucza i nie przeszkadza innym, tylko pomaga – dodaje Jakub Sawa.

Dla Blanki Kowalskiej-Stacharskiej podstawą jest bycie miłym, dobrym i szczerym, a także pomaganie i nie obmawianie innych. Ignacy Leszczyński podkreśla natomiast, że trzeba być miłym dla innych, na przykład pożyczać potrzebne rzeczy, kibicować sobie nawzajem i nie oszukiwać.

aw, fot. SP nr 4

Artykuł przeczytano 532 razy

Last modified: 14 kwietnia, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?