Od czwartku można już głosować na projekty złożone do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Te, które zyskają największe poparcie, będą zrealizowane w przyszłym roku. Przypominamy, jakie są zasady głosowania i do kiedy można brać w nim udział.
W puli jest milion złotych. Żeby o pieniądze zawalczyć, trzeba zdobyć jak najwięcej głosów. Niektórzy autorzy zgłoszonych projektów już tydzień temu rozpoczęli kampanię promującą ich pomysły, a te w tym roku są bardzo różnorodne.
– Mamy projekty zajęć dla uczniów, wydarzeń kulturalnych, budowy placów zabaw i boiska oraz upiększenia przestrzeni publicznej. To dobrze, że pomysłów jest dużo i obejmują niemal wszystkie sfery życia. Aktywność ich autorów, mieszkańców Świdnika, jest najlepszym uzasadnieniem wprowadzenia Budżetu Obywatelskiego w naszym mieście – mówi burmistrz Waldemar Jakson.
Zachęca również świdniczan do oddawania głosów na wybrane przez nich projekty.
Jakie terminy?
Głosowanie ruszyło w czwartek, 19 września. Potrwa do 3 października, do godziny 12.00. Specjalnie powołana komisja będzie miała 11 dni na policzenie głosów i podanie wyników do publicznej wiadomości. Zostaną one opublikowane najpóźniej 14 października. Dalsza część procedury przewiduje wpisanie wybranych projektów do przyszłorocznego budżetu.
Jak głosować?
W głosowaniu mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Świdnika, którzy skończyli 13 lat. Projekty można popierać przez Internet. Wystarczy wejść na stronę www.swidnik.budzet-obywatelski. org.
Świdniczanie mogą zagłosować również na wybrane projekty tradycyjnie, wypełniając papierową kartę do głosowania. Można ją pobrać na stronie www.swidnik. budzet-obywatelski.org, wpisać swoje dane, zaznaczyć wybrane projekty i wrzucić do urn, które czekają w Urzędzie Miasta Świdnik (ul. Stanisława Wyspiańskiego 27) lub w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej (ul. Niepodległości 13). W obu instytucjach będzie można również na miejscu otrzymać kartę do głosowania.
W przypadku osób niepełnoletnich należy do niej dołączyć również zgodę rodziców (druk do pobrania na www.swidnik.budzet-obywatelski.org).
Zagłosować będą mogły również osoby niepełnosprawne i mające problem z poruszaniem się. Karty odbiorą od nich, w ich domach, pracownicy Urzędu Miasta. Żeby skorzystać z tej możliwości, trzeba zgłosić taką chęć w Referacie Biura Obsługi Inwestora Wydziału Komunikacji Społecznej (tel. 81 751 76 63), najpóźniej na 7 dni przed głosowaniem.
Kiedy głos jest ważny?
Każdy z mieszkańców może złożyć tylko jedną kartę z wybranymi projektami (papierową lub elektroniczną). Można na niej zaznaczyć 1, 2 lub 3 projekty ze wszystkich zgłoszonych. Głos nie będzie ważny, jeśli zakreślimy na karcie więcej niż trzy pozycje.
Projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego
1. Pierwsza Pomoc
2. Budynek przy ul. Kościuszki 8 w Świdniku przyjazny mieszkańcom
3. Muzyczne wieczory u św. Kingi (II edycja)
4. Nowe miejsca parkingowe przy ul. Skarżyńskiego
5. „Kroniki świdnickie”
6. Eko-transport: rowery towarowe i riksze
7. Aktywny świdniczanin
8. Świdnickie Euro 2020
9. Strefa Kibica Euro 2020
10. Warsztaty ekologiczne dla dzieci
11. Dobry wyjazd-szybki przyjazd – komunikacja w Świdniku
12. Muzyczne świętowanie 40-lecia Świdnickiego Lipca 1980
13. Świdnicka gra miejska
14. Świdnicki Salon Muzyczny
15. Domki dla jerzyków „Świdnik jest na pTAK”
16. Dajmy im szansę – zajęcia terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i ich rodzin
17. Odpoczywaj w hamaku
18. Taniec jako integracja międzykulturowa
19. Miniboisko dla dzieci i młodzieży Jaworowa – Morwowa
20. Nowoczesny plac zabaw przy ul. Kopera
21. Nowa ścieżka rowerowa w centrum miasta – łącznik ul. Kościuszki z ul. Hotelową
22. Skwerek dla aktywnych
23. Mały Świat III
24. Zielone przystanki
25. Wędrówki Naukowe
26. Zaułek Poetów – miejsce spotkań, relaksu i wypoczynku świdniczan
27. Edukacja bez tajemnic
28. Złota Jesień z Moniuszką
29. Pomagajka III
30. Zawody deskorolkowe i warsztaty malowania
31. Symulator lotniczy śmigłowcowo-samolotowy
32. System informacji pasażerskiej – elektroniczne rozkłady jazdy
33. Sterylizacja, kastracja, czipowanie psów i kotów właścicielskich z terenu gminy
34. Usiądź ze mną i poczytaj
35. Plac zabaw dla maluchów
36. Na dobry początek V
Artykuł przeczytano 2047 razy
Last modified: 25 września, 2019