czwartek, 10 października 2024r.

Rozmowy wokół znieczulenia

Autor: |

Sprawa wydaje się skomplikowana, ale przedstawiciele ratusza nie odpuszczają. Kilka dni temu odbyło się spotkanie władz gmin, powiatu i zarządu szpitala w sprawie wprowadzenia znieczulenia zewnątrzoponowego. Teraz samorządowcy czekają na wycenę kosztów stosowania takiego zabiegu w świdnickim SP ZOZ.

Pomysł wprowadzenia znieczulenia dla kobiet rodzących w świdnickim szpitalu, pojawił się jeszcze w ubiegłym roku. Mimo że w powiatowym SP ZOZ przychodzi na świat coraz więcej dzieci, przyszłe mamy nie mogą skorzystać z tej formy łagodzenia bólu. Natomiast taka procedura medyczna jest stosowana choćby w szpitalach lubelskich. Przedstawiciele ratusza oferowali pomoc finansową we wprowadzeniu jej. Sprawa w minionym roku zakończyła się na zapewnieniach, że władze SP ZOZ dołożą starań, żeby była ona dostępna również w Świdniku.

Temat powrócił kilka tygodni temu.
– Nie chcemy zostawiać tej sprawy. Oczekujemy od Starostwa Powiatowego przedstawienia kosztów wprowadzenia znieczulenia i informacji o terminie, w jakim jest szansa na uruchomienie, oczekiwanej przez wiele pań, procedury – mówiła Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

– Jestem po rozmowie z dyrektorem szpitala w sprawie wprowadzenia znieczulenia zewnątrzoponowego dla kobiet rodzących w Świdniku. Czekam na analizę finansową i proceduralną możliwości uruchomienia go w naszej placówce. Kolejnym krokiem będzie spotkanie z władzami gmin powiatu, na którym omówimy kwestie ewentualnego współfinansowania znieczulenia – informował pod koniec sierpnia starosta Łukasz Reszka.

Spotkanie odbyło się kilka dni temu. Jak na razie nie przyniosło odpowiedzi na główne pytania.
– Otrzymaliśmy za to sporą dawkę wiedzy o samym znieczuleniu zewnątrzoponowym – mówi E. Jankowska. – Dowiedzieliśmy się również, że wprowadzenie takiej procedury będzie się wiązało z koniecznością przebudowy porodówki. Oczywiście jest to wyzwanie, ale nie zamierzamy rezygnować z wprowadzenia znieczulenia.

Mniej optymistycznie do sprawy podchodzi świdnicki starosta.
– Ze wstępnych szacunków wynika, że inwestycje niezbędne do wprowadzenia tej procedury pochłoną ponad 2 mln zł – mówi Łukasz Reszka.

Szef powiatu zastanawia się również, czy gminy mogą współfinansować znieczulenie u pacjentek mieszkających poza ich granicami. Sprawa nie została jednak odłożona na półkę.
– Do końca miesiąca dyrektor szpitala ma przedstawić koszty wprowadzenia tej procedury i swoje pomysły w tym temacie. Po ich otrzymaniu będziemy podejmować kolejne kroki – dodaje pani sekretarz.

Artykuł przeczytano 1490 razy

Last modified: 23 września, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content