wtorek, 16 kwietnia 2024r.

Rekordowa palma

Autor: |

Po raz kolejny możemy napisać, że takiej palmy jeszcze w Świdniku nie było. W parafii pw. Św. Kingi powstała 13-metrowa palma, która w sobotę stanęła przy świątyni. Inicjatorem przedsięwzięcia, do którego włączyli się również wierni z pozostałych części miasta, było Stowarzyszenie Świętej Kingi.

Pomysł przywiozła z jednego z górskich miasteczek Magdalena Celińska, dyrygentka Chóru Świętej Kingi. W ubiegłym roku udało się zrobić 8,5-metrową palmę, która składała się 357 wianków. Postanowiono, że na kolejną Wielkanoc będzie zdecydowanie wyższa. W marcu stowarzyszenie zaprosiło świdniczan na warsztaty robienia kwiatów. Poprowadziła je Halina Grzesiak, twórczyni ludowa z Olszanki w gminie Krzczonów. Bibułowe rośliny zamieniono w wianki, które wykorzystano do stworzenia palmy.
– Spotykaliśmy się jeszcze kilka razy, by uwić ich jak najwięcej. Wianki przynosili parafianie ze Św. Kingi. Wspomogli nas też podopieczni Miejskiego Centrum Usług Socjalnych. Wszystkim serdecznie dziękujemy – mówi Wioletta Kasztelan, prezes stowarzyszenia.
W sobotę, od samego rana trwały przygotowania do montażu palmy. Na 13-metrowy stelaż nałożono ponad 600 wianków. Przeważały kwiaty z bibuły, ozdobione gałązkami barwinku, tui czy wierzby. Prace przy ogromnej konstrukcji zajęły kilka godzin. Początkowo planowano ustawić ją przed wejściem do kaplicy, jednak ze względu na rozmiar i ciężar, mimo wykorzystania zwyżki Pegimeku, nie udało się to. Ostatecznie stanęła więc na tarasie budującego się kościoła.
Z niewykorzystanych kwiatów zrobiono jeszcze jedną, już mniejszą, ale równie piękną i kolorową palmę. Została umieszczona obok ołtarza.
– Przed rozpoczęciem mszy poświęciliśmy naszą palmę wielkanocną. To trud wielu osób. Dziękuję Stowarzyszeniu Świętej Kingi za pomysł oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w przedsięwzięcie. Stanowiło przypomnienie o pięknych tradycjach, ale też formę integracji naszych parafii – mówił podczas niedzielnego nabożeństwa ks. proboszcz Zbigniew Kiszowara.

Misterium i obraz
Parafia pw. św. Kingi zaprasza świdniczan na Misterium Męki Pańskiej. Rozpocznie się w piątek, o godz. 17.00, w budującym się kościele, który przeobrazi się w Wieczernik. W scenach męczeństwa i śmierci Jezusa, poszerzonych o komentarze stygmatyczki i wizjonerki Katarzyny Emmerich, wezmą udział członkowie stowarzyszenia, parafianie oraz grupa rekonstrukcyjna z Lublina.
Stowarzyszenie prosi również wiernych o przysyłanie swoich zdjęć, na przykład z uroczystości, które odbywały się w parafii pw. św. Kingi. Fotografie wykorzystane będą do stworzenia obrazu patronki. Planowane wymiary to 3×10 m.
– Święta Kinga urodziła się w 1234 roku i tyle zdjęć chcemy użyć. Obraz zawiśnie w kościele 16 czerwca, z okazji 20. rocznicy jej kanonizacji. Fotografie można nadsyłać do połowy maja, na adres mailowy stowarzyszenie.kinga@gmail.com. To będzie piękna pamiątka – zachęcają Magdalena Celińska i Wioletta Kasztelan.
aw

Artykuł przeczytano 3528 razy

Last modified: 15 kwietnia, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content