czwartek, 28 października 2021r.

Rehabilitacja przepustką na rynek pracy

Autor: |

Niepełnosprawność lub przebyta poważna choroba nie muszą skazywać na wykluczenie zawodowe. Powrót na rynek zatrudnienia umożliwi pilotażowy Program Rehabilitacji Kompleksowej, który obecnie realizowany jest w Powiatowym Urzędzie Pracy.

Umowę na jego realizację świdnicki pośredniak podpisał już w sierpniu. Projekt stanowi furtkę dla osób, które z powodu choroby lub wypadku straciły możliwość wykonywania swojego zawodu, a chciałyby podjąć inny rodzaj pracy, adekwatny do aktualnego stanu zdrowia i zainteresowań. To również szansa dla osób, które nigdy nie były czynne zawodowo, mają problemy zdrowotne, a jednak chciałyby zdobyć zatrudnienie.

Projekt obejmuje pobyt, kompleksową rehabilitację i szkolenia, które są bezpłatne. Wcześniej każdy kandydat będzie musiał stanąć przed komisją, która dogłębnie zweryfikuje jego stan zdrowia, poziom wykształcenia i zdolności do podjęcia pracy. Ten proces obywa się w trzech modułach: medycznym, zawodowym i psychospołecznym. Całkowity powrót do aktywności społeczno-zawodowej trwa około 5-6 miesięcy.

Kandydaci, którzy zostaną zakwalifikowani, przechodzą kompleksową rehabilitację w Sanatorium Uzdrowiskowym Związku Nauczycielstwa Polskiego w Nałęczowie. Jeżeli w czasie pierwszych dwóch tygodni od rozpoczęcia programu pacjent uzna, że oferta jest dla niego nieodpowiednia, może z niej zrezygnować.

– Zainteresowanie tą formą pomocy jest dosyć duże – mówi Włodzimierz Radek, dyrektor PUP w Świdniku. – Wysłaliśmy już do uzdrowiska kilka osób zarejestrowanych w naszym urzędzie, które złożyły w PFRON wnioski o zakwalifikowanie do programu. O przydział mogą się starać również osoby, które nie figurują na listach urzędu pracy.

Chętni mogą zgłaszać się do świdnickiego pośredniaka, gdzie otrzymają fachową pomoc w wypełnieniu dokumentów. Innym sposobem jest załatwienie formalności w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Lublinie, gdzie odbywa się wstępna kwalifikacja.

Jeśli program się sprawdzi, zostanie wprowadzony na dłuższy okres. Jego zaletą jest właśnie czas trwania. Do tej pory klienci mogli korzystać z oferty sanatorium, w którym pobyt trwał maksymalnie cztery tygodnie. Teraz okres rehabilitacji znacznie się wydłużył i sięga 5-6 miesięcy. Dłuższy czas przekłada się na kompleksowe przygotowanie do nowego etapu życia zawodowego.

Dużym udogodnieniem jest też możliwość  weekendowych wyjazdów pacjentów do domu, na koszt organizatora. Możliwe są też odwiedziny rodzin, a także w wyjątkowych przypadkach wraz z pacjentami mogą zamieszkać ich dzieci. Jeśli utraciło się źródło utrzymania w wyniku choroby, można również starać się o przyznanie stypendium rehabilitacyjnego.

– Byliśmy już w ośrodku – dodaje W. Radek. – Jest świetnie wyposażony w pomieszczenia terapeutyczne i sale do ćwiczeń. Przez cały okres rehabilitacji pacjenci są pod opieką lekarską, doradców zawodowych i pośredników pracy. Spotkaliśmy tam mężczyznę, który kiedyś działał w branży gastronomicznej. Wskutek poważnego wypadku, stracił nie tylko obie nogi, ale też wiarę w powrót do normalności. Dziś przyznaje, że program dał mu szansę na  normalne życie. słs

Artykuł przeczytano 386 razy

Last modified: 6 października, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?