wtorek, 16 kwietnia 2024r.

Razem dla Krzesimowa

Autor: |

Nadchodzi wsparcie dla schroniska w Krzesimowie! Dramatyczny apel, który publikowaliśmy w jednym z październikowych wydań gazety, nie pozostał bez echa. Natychmiast zareagował Miejski Ośrodek Kultury, organizując zbiórkę pieniędzy, żywności i lekarstw dla czworonogów. Niedługo po tym, Spółdzielczy Dom Kultury zaproponował zorganizowanie wspólnego koncertu, z którego dochód zostanie przekazany na potrzeby bezdomnych psów. Wydarzenie zaplanowano na sobotę, 7 grudnia.

To nie pierwsza pomoc dla podopiecznych z Krzesimowa. SDK już kilka razy organizował atrakcyjne imprezy w celu ich ratowania. Wystarczy przypomnieć paradę „adopciaków” ulicami miasta, pod hasłem „Nie kupuj, adoptuj”, połączoną z meczem piłkarskim. Dokładnie rok temu, podczas koncertu charytatywnego „Paka dla bezdomniaka”, udało się zebrać sto kilogramów karmy oraz około 3 tys. zł. Podobnie było w kwietniu tego roku. W sumie placówka już czterokrotnie „grała” dla krzesimiaków. Za każdym razem świdniczanie potwierdzali, że szczodrość dla poszkodowanych przez los zwierząt, nie jest im obca.

– Mamy nadzieję, że i tym razem uda nam się hojnie wesprzeć schronisko – mówi Edyta Socha, kierownik SDK. – Już układamy atrakcyjny program występów dzieci z obydwu placówek. Zaprezentują się zespoły taneczne, wokalne, muzyczne. Mamy również wstępną deklarację właścicieli jednego ze sklepów zoologicznych, którzy zobowiązali się dostarczyć nieodpłatnie karmę oraz środki przeciw pasożytom.

Program imprezy obejmuje aukcję i kwestę na rzecz zwierząt. Jeżeli będzie to możliwe, na scenie pojawią się psiaki – obecni mieszkańcy  schroniska. Zaprezentują się też czworonogi, do których los się uśmiechnął i dziś mają nowych właścicieli. Wszystko po to, by zachęcić niezdecydowanych zwierzolubów do adopcji bezdomnych stworzeń. – Jesteśmy oczywiście otwarci na pomoc i współpracę innych instytucji i placówek miejskich przy organizacji koncertu. Wydarzenie połączone z aukcją i kwestą odbędzie się w sali kameralnej Miejskiego Ośrodka Kultury, współorganizatora imprezy – dodaje E. Socha.

Wiadomość o rychłej pomocy ucieszyła wolontariuszy, którzy opiekują się bezdomnymi zwierzętami w Krzesimowie. – Ogromnie nas podbudowała i wzruszyła wyciągnięta, po raz kolejny, pomocna dłoń – mówi Maria Gulanowska, ze Świdnickiego Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami, prowadzącego schronisko. – Obecnie w psim azylu przebywa 27 czworonogów. Niedawno wrócił do nas jeden z podopiecznych, którego dotychczasowi opiekunowie postanowili się pozbyć. Nie było wyjścia, musieliśmy go przyjąć.

Potrzeby schroniska są nadal ogromne. Przede wszystkim brakuje pieniędzy na zabiegi weterynaryjne, lekarstwa, środki przeciw pasożytom i na paliwo do auta, którym wolontariusze codziennie dojeżdżają do Krzesimowa. Tylko w jednym z gabinetów weterynaryjnych czeka na opłacenie rachunek na kwotę 2 tys. zł. A niektóre psy muszą regularnie przyjmować leki. Brakuje także pieniędzy na opłacenie stałych rachunków, np. za prąd, wodę, czynsz. Nieustannie potrzebna jest karma, ale przede wszystkim specjalistyczna, dla psich seniorów, gdyż innej starsze zwierzęta, a takich jest w Krzesimowie zdecydowana większość, nie są w stanie przetrawić.

O szczegółach planowanego koncertu będziemy informować w  kolejnych wydaniach Głosu.
słs

 

Artykuł przeczytano 1787 razy

Last modified: 14 listopada, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content